Ücretsiz E-ticaret Yazılımları Neden Kullanılmamalı?

Ücretsiz e-ticaret yazılımları fonksiyonları bakımından ücretli e-ticaret yazılımlarına göre yetersiz olmakla beraber firmanızı zor duruma sokabilir. E-ticaretin hayatımızdaki yeri ve bizlere sağladığı kolaylıklar gün geçtikçe etki alanını genişletmekte. Markaların çoğunun online mağaza açma fikrine fiziki mağaza açmaktan daha sıcak baktığı bir döneme girmiş bulunmaktayız. Ancak firmaların e-ticarete geçerken kullandıkları altyapılar konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Online mağazalarını sağlam bir zemine oturtmak için kullanacakları altyapıları doğru seçmeleri gerekir.

Ücretli ve Ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılan e-ticaret altyapıları güvenilirlik ve fonksiyonel hizmet faktöründe birbirlerinden ayrılmaktadır. Ücretsiz olmasından dolayı e-ticarete yeni giriş yapan firmalar tarafından Opencart, Wordpress, Prestashop gibi açık kaynaklı yazılımlar sıklıkla tercih edilebilmektedir. Ancak ücretsiz altyapılar tercih edilmeden önce bazı handikapların firmalar tarafından bilinmesi gerekmektedir.

Ücretsiz E-ticaret Yazılımları Neden Kullanılmamalı

 

1- Yazılım Bilgisine Sahip Olmanız Gerekir

Ücretsiz e-ticaret altyapısı kullanırken yazılım bilgisine sahip olmanız gerekebilir. Zaman içerisinde sitenizin bakımını ve geliştirme çalışmalarını yapabilmeniz için kodlarla çalışmanız gerekecektir. Ancak ücretli e-ticaret yazılımlarında web siteniz için gerekli olan tüm özellikler sitenize önceden tanımlanmış olmakla beraber destek hizmeti de sunulmaktadır.

İlgili Yazı: E-Ticaret Yazılımı Nedir, Firmalar İçin Neden Önemlidir?

2- Altyapısal Eksiklikler

Altyapının yeterli olmaması dediğimizde e-ticaret aktivitesinin gerçekleştirilmesi için gereken aksiyonlarda problemlerin yaşandığını anlayabiliriz. Örneğin; Web sitenize ziyaretçiler geldiğinde bağlanma problemi yaşamaları ve sitenizin yüklenme hızının yavaşlığı sayılabilir. Müşteri memnuniyeti sağlanamadığı için kaybettiğiniz potansiyel müşteriler zamanla artarak firmanız kritik duruma girebilir. Bu nedenle günümüzün en yoğun ziyaretçi trafiğine sahip e-ticaret platformlarının kuvvetli bir altyapıya sahip olmaları gerekir. Altyapısal problemler size yalnızca müşteri kaybettirmez aynı zamanda markanızın Google’da görünürlüğünü de tehlikeye sokabilir. Sitenizin bounce rate(hemen çıkma oranı) artacağı için Google sıralamalarınızda düşüş yaşayabilirsiniz.

3- Güvenlik Açığı Tehlikesi

Ücretsiz e-ticaret altyapıları genellikle açık kaynaklı kodlar kullanılarak hazırlanır. E-ticaret sitenizdeki bu tarz güvenlik açıklarını önlemek için yazılımsal bilgiye sahip olarak farklı yazılımlarla önlem almanız gerekecektir.

4- Ödeme Sistemi Tanımlama ve SSL Sertifikası Kurulumu Yapmanız Gerekir

E-ticaret sitenizdeki ödemeleri sanal pos ile almak için banka anlaşması yapmanız gerekir. Ayrıca güvenli alışverişin sağlanabilmesi ve müşterilerin güven ve rahatlıkla alışveriş yapabilmeleri için SSL Sertifika kurulumunu da yapmalısınız. Tüm bunları yapmak ekstra iş yükü gerektirmektedir. Geliştirmeleriniz esnasında yaşayabileceğiniz olası sorunlar da(Örneğin ödeme sistemi sağlayıcılarının ücretsiz e-ticaret yazılımları ile entegre sisteme sahip olmaması) iş yükünüze yük katacaktır.

5. Tasarım Konusunda Yetersizlik

Çoğumuzun e-ticaret sitelerine ilk girişimizde dikkatini çeken özelliklerden birisi tasarımdır. Tasarımın karışık olmaması, düzenli ve temiz görünmesi, kullanılabilir ve işlevsel olması müşteriler açısından önemli bir etkendir. Ücretsiz alt yapı sağlayan e-ticaret platformlarında tema özellikleri eksik olabilmekte ya da işlevsel olmayabilmektedir. Bu nedenle hayalinizdeki tasarım için ekstra uğraşmanız gerekecek. Ücretli e-ticaret sitelerinde ise detaylı ve fonksiyonel tasarımlar bulunduğu için isteğinize göre tasarımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

6. Destek Hizmetine Sahip Olmazsınız

Ücretsiz e-ticaret sitenizde bir problem yaşamanız durumunda yaşadığınız probleme yönelik destek sağlayacak bir ekip hizmetiniz olmaz. Problemlerinizi ya kendi araştırmalarınız sonucu çözmelisiniz ya da bilgi sahibi bir uzmana ekstra ücret ödeyerek çözüme ulaşabilirsiniz. Ancak ücretli e-ticaret platformları sizler için destek dahil ihtiyacınız olan çoğu hizmeti detaylı ve güvenilir olarak sunar.

Detaylı olarak incelediğimiz tüm sebeplerden dolayı ücretli e-ticaret alt yapısı sunan firmalarla çalışmanız e-ticarete atılırken firmanız için verebileceğiniz en verimli karardır. EticaretYap firması olarak e-ticaret paketlerimiz ihtiyacınız olan tüm özellikleri karşılayacak şekilde en güncel teknolojiler kullanılarak hazırlanmaktadır.