Eticarette Ülke ve Sektör Raporları | EticaretYap

Dünyada tüketiciler açısından en iyi bilinen e-ticaret türü, online perakende ya da online alışverişi içeren B2C kategorisidir.Ülke ve sektör raporları incelendiğinde 2018 yılında dünya üzerinde tahmini olarak 1,8 milyar kişinin online alışveriş yaptığı görülecektir. Aynı yıl içerisinde global e-perakende satışları 2,8 trilyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. 2021 yılına dek küresel e-ticaret satışlarının 4,8 trilyon ABD dolarınıbulması öngörülmektedir.

Dünya genelinde yüz binlerce e-ticaret sitesi bulunmaktadır. Global olarak kullanılan e-perakende web siteleri, aynı zamanda e-ticaretin ve e-ihracatın nabzını ölçmektedir.Dünyada son yıllarda mobil alışveriş tercihleri de hatırı sayılır bir şekilde artmaktadır. Online müşteriler, mobil cihazlarını online alışveriş yapmak maksadıyla daha fazla kullanmaya başlamıştır. Dünya genelinde 2018 yılı içerisinde masaüstü bilgisayarlarla akıllı telefonlar yaklaşık olarak aynı miktarda e-perakende ya da e-ticaret siparişi amacıyla kullanılmıştır. Buna ek olarak akıllı telefon, dünya genelinde perakende web sitesi ziyaretleri için kullanılan bir numaralı cihaz haline gelmiştir.

Online ticarette başta olan; büyük bir e-ticaret hacmi, e-ihracat potansiyeli ve uygulaması içeren Amerika, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa ve Suudi Arabistan’da online ticarete ilişkin bazı veriler ve raporlar, e-ticaretin ve e-ihracatın geleceğine yönelik küresel bir vizyon oluşturmaktadır. Bununla birlikte dünya üzerinde online alışverişte en çok tercih edilen ürün kategorileri olan moda, hazır giyim, aksesuar, gıda,otomotiv yan sanayi, bebek ve bebek bakım ürünleri, kişisel bakım ve kozmetikhakkındaki veriler, raporlar ve analizler de e-ticaret ve e-ihracat yapmak isteyen şirketlere fazlasıyla yön verici ve fikir verici olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Sektör Analizi Yapmanın E-Ticaret Firmaları İçin Önemi

Amerika’da E-Ticaret

Amerika’da e-ticaret pazarının son on yıl içerisinde sürekli olarak geliştiği görülmüştür. Ülkede perakende e-ticaret satışlarının gelecek yıllarda hızlı bir şekilde artacağı rahatça öngörülebilmektedir. Ülkedeki e-ticaret pazarının dünyaya hakim olduğu görülmektedir. Dijital alışveriş kullanım oranının yüzde 92’leri geride bıraktığı ülkede e-ticaret pazarı, son 10 yıldır çift haneli oranlarla büyüme göstermektedir.

2019 yılında 600 milyar dolar olarak gerçekleşen e-ticaret pazarının 2023 yılına kadar 970 milyar dolara ulaşacağı düşünülmektedir. Bu sayılara bakılacak olursa ABD’nin e-ticaret hacminde ne kadar büyük bir payı ve e-ticaret ekosisteminde ne kadar büyük bir aktör olduğu anlaşılacaktır