Youtube'dan Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?
Youtube'a video içeriği üretmek ve bu sayede internetten para kazanmak son yıllarda özellikle gençlerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biri haline gelmiştir. Aslında bunun temel sebebinin gençlerdeki kolay para kazanma sevgisi diyebiliriz. Bunun yanında eğlenerek mutlu bir şekilde para kazanma isteği de gençlerimizi Youtuba'a yönlendiriyor. Peki Youtube'dan para kazanmak kolay mı? Youtube'dan para kazanmak için napmalıyım? gibi sorularınız varsa yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Youtube Nasıl ve Ne Kadar Para Kazandırır?

  • Video ve içerik üreticiliğinin en çok para kazandıran yönü reklamlardır. Yeterince kaliteli ve izlenen içerikler üretirseniz firmalar sizi bulur ve reklamlarını yaptımak isterler. Siz de bu şekilde para kazanabilirsiniz. Youtube'dan para kazanmak için de Google Adsense reklamları kullanılmaktadır. Videoların tıklama ve bin gösterim başına reklamlardan kazandıkları paralar değişmektedir. 
  • Adsense üzerinden kazanılan paralar lokasyona göre de değişiklik göstermektedir. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde izlenen videoların reklamları 1.000 görüntüleme için 18 dolar kazandırmaktadır. 
  • Birbirinden farklı ama aynı izlemeye sahip iki Youtube kanalı düşünelim. Bu iki kanalın kazandığı paralar da birbirinden farklı olabilmektedir. Ayrıca reklamlara yapılan tıklamalar veya reklamların tamamının izlenmesinin sonucunda da kazanılan para değişmektedir.

Kısacası Youtube'dan para kazanmak için Google Adsense veya sponsorlu reklamlar kullanılmaktadır ama kazanılan paranın miktarı pek çok sebebe göre değişmektedir. Bu yüzden Youtube'dan tam olarak "..." şu kadar para kazanırsınız diyemiyoruz. 

Youtube'dan Para Kazanmaya Başlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Youtube İş Ortaklığı Programına Başvurun

Youtube'dan para kazanabilmek için öncelikle Youtube iş ortaklığı programına başvuru yapmanız ve kabul edilmeniz gerekmektedir. Kabul edilmek için kanalın Youtube İş Ortaklığı Programı politikalarına uyuyor olmanız gerekmektedir. Youtube'un yayın yaptığı bölgelerde yaşıyor olmanız gerekmektedir. Bir yıl boyunca 4000 saat ve üzerinde genel izlenmeniz olmalıdır. Son olarak 1.000'den fazla aboneniz ve Google Adsense hesabınız olmalıdır. 

Başvuru Nasıl Yapılır? : Youtube kanalınıza giriş yaptıktan sonra içerik stüdyosuna gidin. "Kanal"a tıkladıktan sonra "Durum" kısmına girerek özellikleri seçmelisiniz. Ardaından "Para Kazanma" kısmını etkinleştirmelisiniz. Açılan sayfadaki adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Adsense İle Nasıl Para Kazanılır?

Google Adsense, reklam vermek isteyen firmalar ile Youtube'dan para kazanmak isteyen kişileri buluşturan bir platformdur. Google Adsense ile videolarınıza aldığınız reklamlar, izleyici kitlenizin seçimlerine göre de değişiklik göstermektedir. Verilen reklamlar ortalama olarak 1000 tıklamada 3-10$ aradında para kazandırmaktadır. Videolarınızda çıkan reklamları belirlemek istiyorsanız, reklam türlerini ve reklam formatlarını seçebilirsiniz. Adsense ile Youtube'dan para kazanmak için hemen bir Adsense hesabı açabilirsiniz. 

Detaylı İçerik: Google Adsense Ne Kadar Para Kazandırır?

Videolarınıza Sponsor Bulmalısınız

Youtube kanallarına para kazandıran bir diğer seçenek ise video sponsoru bulmaktır. Influencer marketing olarak adlandırılan bu yöntem ile videolarınızda firmaların ürün ve hizmetlerini tanıtabilirsiniz. Pek çoğumuzun videoları izlerken fark ettiği, bazen de reklam değilmiş gibi yapılan bu reklamların getirisi de izleme oranınıza göre elbette değişmektedir. Sponsorlu videolara örnek olarak makyaj videolarını gösterebiliriz. Makyaj videoları sırasında kullanılan ürünleri, videoyu çeken kişilerin önerdiğini fark etmişssinizdir. İşte aynı bu şekilde firmalar ile anlaşarak ürün tanıtımlarını yapabilir, para kazanabilirsiniz. Sponsorlu videolardan ortalama olarak 100.000 takipçide 2000$ kazandıkları düşünülmektedir. 

Kendi Ürün Tanıtımınızı Yapabilirsiniz

Youtube kanalınızın türüne göre kendi ürünlerinizi üretebilir, insanlara pazarlayabilirsiniz. Örneğin hobi ve boya malzemeleri satan bir firma olduğunuzu düşünelim. Youtube'a mobilya dönüşüm videoları çekerken boyalarınızı bu videolarda kullanarak hem ürünlerinizi tanıtabilir hem de ürünlerin nasıl kullanılacağını insanlara öğretebilirsiniz. Pek çok Youtuber'ın kendi logoları ile ürettiği ürünleri mutlaka görmüşsünüzdür. Kendi markalarını üreten Youtuber'lar izleyici kitlelerini müşteri kitlelerine dönüştürebilmektedir. Peki üretilen bu ürünler nasıl pazarlanır?

Kendi markanız ile ürettiğiniz ürünleri pazarlamak için bir eticaret sitesi kurmanız da gerekmektedir. Bu aşamada uygun fiyatlar ile sanal mağaza oluşturabileceğiniz altyapıları kullanabilirsiniz. Herhangi bir yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan sahip olabileceğiniz e-ticaret sitenizden, ürettiğiniz ürünleri kolayca pazarlayabilirsiniz. Eticaret sitesi kurmak için Türkiye'nin en kaliteli eticaret altyapısını sunan EticaretYap'ı tercih edebilirsiniz. EticaretYap'ın hazırladığı e-ticaret paketleri arasından ihtiyacınız olan paketi seçerek hemen sanal mağazanıza kavuşabilirsiniz. Onlarca farklı tasarım arasından hayal ettiğiniz görüntüde bir siteyi seçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlgili İçerik: İnternetten Nasıl Para Kazanılır | En Etkili Yöntemler

Youtube'da Başarılı Olmanın Yolları

Youtube gençlere kolay para kazanma yöntemi gibi gelse de oldukça zor ve meşakkatli bir sürece sahiptir. Birkaç video çektikten sonra para kazanırım diyerek işe başlamamalısınız. Youtube'dan para kazanmaya başlamak için videolarınızı düzenli bir şekilde paylaşmalı, yaratıcı içerikler üretmeli, kanalınızın izlenmesi için çeşitli stratejiler geliştirmelisiniz. 

Düzenli İçerik Üretimi

Youtube'da başarılı olmak için birinci kural düzenli içerik üretmektir. Hafata bir, ayda bir, 15 günde bir... Bunun süresini siz belirlemelisiniz. Hazırladığınız videolar yaratıcı ve size özgü olmalı. İzleyici kitlenizi doğru analiz etmeli onların talep edecekleri tarzlarda videolar üretmelisiniz. Kaliteli videolarınızın düzenli paylaşımına devam ederseniz başarıya ulaşmanız mümkün hale gelebilir. 

Arama Motoru Optimizasyonunu Youtube'da Kullanın 

Youtube'da bulunan algoritmalar aynı arama motorlarında olduğu gibi kullanıcıların aramaları ile en alakalı konuları izleyicilere sunmaktadır. Seo olarak adlandırılan ve arama motorlarında sitelerin üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmaları siz de Youtube sayfanızda kullanabilirsiniz. Bu sebeple videolarınızın başlıklarında ve açıklamalarında kullanıcıların arama yapacakları anahtar kelimeleri kullanmak videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlayacaktır. Örneğin bir havuçlu kek tarifi videosu çektiyseniz başlığınızda "havuçlu kek nasıl yapılır" anahtar kelimesini kullanmak, videonuzun doğru kullanıcılara daha hızlı ulaşmasını sağlaycaktır. 

Farklı Platformları Da Kullanın

Kendinizi bir marka olarak düşünürseniz, bu markayı imkan olan tüm platformlardan daha fazla kullanıcıya ulaştırmak daha kolay para kazanmanızı sağlaycaktır. Bu sebeple Youtube için çektiğiniz videoları sadece Youtube'da paylaşmanız yeterli geleyebilir. Kendinize açtığınız bir blog veya sosyal medya araçlarında da bu videolarınızı paylaşabilirsiniz. Böylece daha fazla kullanıcıya farklı kanallardan ulaşmış olursunuz.