​Sıfırdan Kendi İşini Kurma Sürecinde En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Sıfırdan kendi işini kurma girişiminde bulunan birçok kişi yetersiz bilgiden dolayı büyük hatalar yaparak kötü sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Günümüzde pek çok kişi e-ticarete geçerek başarılı olunduğunun örneklerini gördüğü için hemen bu girişime atılma hayali kurmaktadır. Ancak bu noktada tez canlı davranmamakta fayda var. Çünkü girişiminiz her ne kadar mantıklı olsa da bu sektörde rekabetin çok yoğun olduğunu bilmenizi isteriz. Bundan dolayı adımlarınızı sağlam atıp, yeterli bilgiye sahip olarak ilerlemeniz sağlıklı olacaktır. Yazımızın devamında sıfırdan kendi işini kurma sürecinde olanların düşmemeleri gereken hatalardan bahsedeceğiz.

Kendi İşini Kurma Sürecinde Yapılmaması Gerekenler

 

1- Plan Yapmadan İşe Başlamak

Sıfırdan kendi işini kurma girişimi sırasında yoğun çaba ve emek harcayabilirsiniz. Ancak e ticarette işlerinizin uzun vadede iyi gitmesi ve firmanızın yüksek miktarda kâr elde etmesi için detaylı ve planlı ilerlemelisiniz.  Öncelikle hangi sektörden hangi ürün satışını yapacağınıza karar vermelisiniz.

2- Pazar ve Rakip Araştırması Yapmamak

Gireceğiniz sektörü detaylı şekilde incelemelisiniz. İnsanların satacağınız ürüne olan ilgisini, yorumlarını ve taleplerini pazar ve rakip analizi yaparak tespit edebilirsiniz. Örneğin büyük pazaryerlerinden olan Gittigidiyor, Trendyol gibi platformlardan satmayı düşündüğünüz ürünü aratıp rakiplerinizin yaptıkları kampanyaları ve ürünün ne kadar talep edildiğini analiz edebilirsiniz.

3- Yeterli Sermayeniz Olduğundan Emin Olmamak

Her girişimde olduğu gibi e-ticaret sektörüne geçerken de belirli bir miktarda birikiminiz olmalıdır. Girişimin her aşamasında sermayeye ihtiyacınız olacak. Büyük hedef kitlelere hitap ettikçe işinizi ve platformunuzu geliştirmeniz gerekecek.

​​​4- E-Ticaret Yapacağınız Platformu Önemsememek

Sıfırdan kendi işini kurma sürecine giren girişimcilerin en sık düştüğü hatalardan birisi ise e-ticaret yapacakları platformu önemsememektir. Her şeyden önce müşteri güvenliğinin ve memnuniyetinin sağlanması için kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olmanız gerekiyor. Satışlarınızı yapacağınız internet altyapısı kesinlikle sağlam ve güvenilir olmalı. Bu girişime yeni atıldığınız için altyapısal bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Dolayısıyla sizleri sektörle ilgili bilgilendirecek ve size en uygun e-ticaret platformunu geliştirecek yazılım firmalarından her ihtiyacınızı karşılayacak akıllı e-ticaret paketi satın alabilirsiniz. EticaretYap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği eticaret paketlerini inceleyerek sitenizi kurarken ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. Hazır e-ticaret paketlerini tercih ederseniz hiçbir altyapısal işle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece sitenize ürünleri yüklemekle uğraşırsınız.

5- Yetkin Kişilerden Yardım Almamak

Eticaret sektöründeki rekabet ortamından yazımızın başında bahsetmiştik. Bu büyük rekabet ortamında her konuda yeni yeni bilinçlenmekte olan girişimcilerin dijital pazarlama, muhasebe, kargo ve yazılım konularında mutlaka destek almalarını öneririz. İşlerinde yetkin olan kişilere danışarak yardım almanız, e ticaret firmanızın hızla  büyümesine, satışlarınızın verimli ve etkin şekilde artmasını sağlayacaktır. EticaretYap olarak siz değerli iş ortaklarımıza profesyonel hizmet verebilmek için geliştirdiğimiz sektöründe lider olan kargo, muhasebe ve pazaryeri  firmalarıyla işbirliği yaparak sağladığımız entegrasyon hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Girişimcilerin kendi işini kurma sürecinde, e ticaret sitelerinin başarıya ulaşması için bilgi sahibi olmaları gereken konular vardır. Girişimciler ve girişimci adayları ilk aşamada şirket sahibi olmaktan korkabilir ve geri adım atabilirler. Ancak 2020 yılının en çok ilgi gören iş dalının e-ticaret olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, girişiminizin ve çabalarınızın boşa çıkmayacağını bilmenizi isteriz. Yazımızın devamında her girişimcinin bilmesi gereken karar aşaması, sermaye, bilgi birikimi ve tedarikçi araştırması gibi süreçler hakkında yol gösterecek bilgiler vereceğiz.

Kendi İşini Kurma Sürecinde Bilinmesi Gereken 5 Önemli Madde

İlgili İçerik: Kendi İşini Kurmak İsteyenler Maliyeti Nasıl Düşürür?

Kendi İşini Kurma Sürecinde Hangi Adımlar İzlenmelidir?

 

1- Hizmet Vereceğiniz Sektör ve Ürün Araştırması Yapın

İlk aşamada vereceğiniz ürün ve hizmet hakkında yetkin olmanız gerekmektedir. Kendi ürününü ve hizmetini tanımayan bir girişimci nasıl bu ürünü tüketicilere sunabilir? Bu nedenle girişiminize sahip çıkarak ürün ve hizmetlerinizi benimsemelisiniz. Müşterilerinize ne kadar kaliteli hizmet sunarsanız o kadar müşteri sadakati oluşturur ve saygınlık kazanırsınız.

E-ticaret sitenizde satışa çıkaracağınız ürün/hizmete karar verdikten sonra detaylı şekilde pazar ve sektör analizi yapmanızda fayda var. Sektörünüzün lider firmalarının web sitelerini titizlikle inceleyerek iyi ve kötü yönlerini not alabilirsiniz. Böylece kendi işini kurma aşamasında e-ticaret siteniz üzerinde güncel olarak optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz. Sektör analizinden sonra satacağınız ürünlere olan talep ve istekler hakkında araştırma yapmalısınız. Bunun için kolay ve etkili bir yol ise; sektörün lider pazaryerlerinde (trendyol, n11, hepsiburada) en çok satılan ürünler, en çok yıldız alanlar, önerilenler ve yapılan yorumlardan çıkarımlar yapabilirsiniz.

2- Ne Tür Bir Şirket Kuracağınıza Karar Verin

Ürünlerinizi kendi şirketinizin çatısı altında satabilmek için öncelikle fatura kesebilme yetkisine sahip olmasınız. Faturasız satışı yapılan ürünler için cezai yaptırımların uygulandığını bilmenizde fayda var. Bu nedenle kurmak istediğiniz şirket türüne karar vererek girişiminiz için en uygun olan anonim, şahıs ya da limited şirketinizi kurabilirsiniz.

3- Ürün Tedarikçisi Araştırması Yapın

Satacağınız ürünlerin tedarik aşaması oldukça önemli bir noktadır. Tedarikçilerden düşük fiyattan toptan ürün alarak kendi e-ticaret sitenizde ürünlerinizi satabileceğiniz gibi dropshipping gibi stoksuz satış yöntemini de deneyebilirsiniz. Tedarikçi araştırmasında titiz davranmamanız uzun vadede firmanızın bütçesinin sarsılmasına neden olabilir. Aynı ürün farklı tedarikçilerde çok daha uygun fiyattan satılabilir. Bu nedenle kendi işini kurma sürecinde olan girişimcilerin tedarik aşamasına önem vermeleri gerekmektedir.

4- E-Ticaret Yapmak İçin Güçlü ve Kaliteli Bir Altyapı Hizmeti Seçin

Girişimciler kendi işini kurma sürecinde güçlü ve kaliteli altyapıyla oluşturulmuş bir e ticaret yazılımına sahip olmalıdırlar. Müşteri verilerinin sıkı bir şekilde korunması, web site hızının iyi durumda olması ve müşterilerin satın alma davranışına en hızlı şekilde yönlendirilmesi önemlidir. Eticaret Yap olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin geliştirdiği akıllı e-ticaret paketleri ile hiçbir altyapısal bilgiye sahip olmadan kolayca ürün/kategori işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki hizmetlerin yanı sıra sektörlerinde lider pazaryeri, muhasebe ve kargo entegrasyonlarımızla satışlarınıza hız kazandırabilirsiniz. Bütçenize uygun özel olarak geliştirilmiş paketlerimizin ve hizmetlerimizin tümüne web sitemiz üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

5- Firmanıza Ait Sosyal Medya Hesapları Oluşturun

E ticaret firmanızı kurduktan sonra markalaşma sürecinize hız kazandırmak için ülkemizde ve dünyada yoğun olarak kullanılan sosyal mecralar üzerinden firma hesabı oluşturmalısınız. Bu hesaplardan sektörünüzle ve ürünlerinizle ilgili duyurular yapabilir ve güncel içerikler paylaşabilirsiniz. Sosyal mecraların özelliklerine göre postlar ve videolar paylaşarak firmanıza özel içerik fikirlerini sosyal medya tüketicilerine sunabilirsiniz. Aynı zamanda hem Google reklamlarıyla hem de Instagram, Facebook, LinkedIn gibi platformlardan reklam verebilirsiniz. Bu şekilde geniş ve farklı hedef kitlelere ürün/hizmetlerinizi kolay ve etkili yoldan ulaştırarak etkileşim ve dönüşümleri artırabilirsiniz.