En Güzel ve Başarılı Instagram Profili Sizin Olsun

İnstagram dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Gün geçtikçe kayıtlı kişi sayısı hızla artan bu sosyal medya kanalına günde milyonlarca kişi giriş yapmaktadır. Kullanıcı sayısı bu kadar fazla olan platform, markaların da reklam ve tanıtım çalışmalarını yapmalarında bir alan oluşturmuştur. İnstagram'dan satış yapmak sadece büyük firmaların değil küçük işletmelerin de tercih ettiği yöntemlerdendir. Hatta Instashop özelliği ile İnstagram'dan satış yapmak iyice kolay bir hale gelmiştir. Instagram'dan satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler konular vardır. Rekabetin oldukça fazla olduğu e-ticaret sektöründe, kaliteli ve güzel bir profil oluşturmak satışlar için gereklidir. 

Firmalar veya kişiler, başarılı bir İnstagram profili oluşturularak takipçi kazanmak, mevcuttaki takipçilerini kaybetmemek, ürünlerini tanıtmak ve insanlar üzerinde güven uyandırmak istemektedir. Tüm bunları yapabilmek için nasıl bir İnstagram profili oluşturmalısınız yazımızda sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Instagram profili nasıl olmalı, etkileyici bir İnstagram profili nasıl hazırlanır, İnstagram profil resmi nasıl olmalıdır?

Instagram Kullanıcı Adı Nasıl Belirlenir?

İnstagram kullanıcı adı belirlenirken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Bunların başında akılda kalıcı ve kısa bir kullancı adı alınması gelmektedir. İnstagram'dan alışveriş yapmak isteyen kişiler kısaca yazarak aradıklarını bulmaya çalışmaktadır. Bu sebeple kısa bir İnstagram ismi ile insanların sizi daha kolay bulmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda akılda kalıcılığınızı da artırabilirsiniz. Firmanızın ismi ile İnstagram isminizi aynı yapmalısınız. Eğer bir kişisel hesaptan satış yapacaksanız isim-soyisim şeklinde hesabı açabilirsiniz. İnstagram da profesyonel hesap açmak istiyorsanız kullanıcı adınızda noktalama işaretlerini kullanmamalısınız. Belirlediğiniz ismi değiştirmeyerek uzun süreler boyunca kullanmalısınız. 

Instagram Profil Resmi Nasıl Oluşturulur?

Marka bilinirliğinizi artırmak veya ürün tanıtımlarınızı yapmak için yeni bir İnstagram hesabı açtıysanız, merak ettiğiniz Instagram profil resmi nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Eğer bir firmaya sahipseniz ve logonuz varsa profil resminizde bu logoyu kullanmanız sizi çok daha kurumsal gösterecektir. Logoyu profil resmine uygun boyutlarda hazırlamanız gerekmektedir. Logo tam olarak görünmezse, çok büyük, çok küçük veya kesilmiş şekilde görünürse oluşturmak istediğiniz kurumsal görüntüye ulaşamazsınız. İnstagram profil fotoğrafı boyutu 110 x 100 px olarak belirlenmiştir. Siz de bu boyutlara uygun olacak şekilde logonuzu hazırlayabilirsiniz. Ayrıca resmi yüklerken görselleri kırpmadan veya büyütüp küçültmeden direk yükseltmelisiniz. Böylece görsellerinizin kalitesi düşmez.

Etkileyici Instagram profili oluşturmak için görsellerinizde arka plan seçimine de dikkat etmelisiniz. Profil fotoğrafı küçük bir yuvarlağın içinden göründüğü için birbirine çok zıt renkler kullanmak yerine daha soft renkleri tercih edebilirsiniz.

İnsanların aklında kalmanızı sağlaması için profil resminizi sık sık değiştirmemelisiniz. Profil resminizi devamlı değiştirdiğinizde insanlar markanızın değiştiğini düşünebilir veya sizin markanız olduğunu algılamayabilir.

Firmanızın Profil Bilgileri Instagram’da Nasıl Yer Almalıdır?

Marka imajını yansıtabileceğiniz İnstagram hesabınızda firmanıza dair bilgiler de yer almalıdır. Profil bilgileri doldurulurken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bunların başında firmanızın web sitesinin profilinizde linkinin bulunmasıdır. Koyacağınız bu linki, link kısaltma sitelerinden kısaltarak koyduğunuzda profilinizde çok daha güzel bir görüntü oluşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece insanlar İnstagram profilinizi beğendiğinde ve sitenize gitmek istediğinde direkt yönlenebilecekleri bir imkan sağlamış olursunuz.

Firmanızla ilgili ufak bir tarihçeye profilinizde yer vererek potansiyel müşterilerinizde güven oluşturabilirsiniz. Yine biyografinizde firmanızla ilgili hastagler kullanabilirsiniz. Firmanızın verdiği hizmetin ne olduğunu da biyografinize koyarak insanların kafa karışıklıklarını giderebilirsiniz. Örneğin bir eticaret sitesine sahipseniz “alışveriş sitesi” yazarak bilgilendirme yapabilirsiniz. Bunun için profilinizi işletme profiline çevirmelisiniz. İşletme hesabına çevirdiğiniz sayfanızdan istatistikleri de çok daha kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.  

İlgili içerik: Instagram Etkileşimleri Nasıl Artırılır? Tüm Yöntemler

Instagram’da Nasıl Paylaşım Yapılır?

Firmanızın etkinliklerini yönettiğiniz hesabın başarılı olması için sosyal platformların sunduğu tüm avantajlardan yararlanmalısınız. Bunun için İnstagram içerik türlerini incelemeniz gerekiyor. İnstagram’da kullanabileceğiniz birbirinden farklı pek çok özellik bulunuyor. Fotoğraflı ve videolu içerikler, hikayeler, canlı yayınlar, IGTV ve Instashop özelliklerini maksimum derecede değerlendirerek  takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Böylece etkili Instagram hesabı ile daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Instagram Görsellerinin Kaliteli Olmasını Önemi

En güzel İnstagram profilleri incelendiğinde en çok dikkat edilen şeyin görsel kalitesi olduğu kolayca fark edilebilmektedir. Tüm sosyal medya platformlarının birbirinden farklı özellikleri göz önüne alındığında örneğin Twitter, daha çok fikir paylaşma anlamında kullanılırken İnstagram’da görsel paylaşımı ön plandadır. Bu sebeple İnstagram görsel kalitesine paylaşım yapmadan önce çok dikkat etmelisiniz. Peki görselleri nasıl hazırlamalısınız?

  1. Kullanacağınız görsellerin profesyonel kamerayla veya çözünürlüğü güzel bir kamerayla çekilmiş olmasına dikkat edin.
  2. Adobe gibi profesyonel fotoğraf ve video düzenleme araçlarını kullanın.
  3. İnstagram’ın hangi içerik türünde paylaşım yapacaksanız o türe göre görsel boyutu hazırlayın, hepsi için aynı boyutu kullanmayın.

İlgili yazı: Sosyal medya görsel boyutları

  1. Eğer bir ürün görseli paylaşacaksanız, ürünü ön plana çıkarmanızı sağlayacak soft arka planlar tercih edin.

Instagram Post Yazısı Nasıl Yazılır?

Başarılı bir İnstagram oluşturmak istiyorsanız postlarınızın altına dikkat çekici metinler yazmalısınız. Güzel post yazıları ile takipçi sayılarınızı artırabilir, hesabınızı daha ilgi çekici kılabilir, ürün ve firmanızı çok daha iyi ifade edebilirsiniz.  Peki güzel post yazıları nasıl hazırlanır?

  • Firmanıza ve hedef kitlenize uygun bir iletişim dili belirlemelisiniz.
  • İnsanların ilgisini çekecek ve onları harekete geçirecek şekilde yazılar yazmalısınız.
  • Hastagler ile metinlerinizi desteklemelisiniz. Doğru hastagler ile potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Kaliteli Bir Eticaret Sitesi İle Destekleyin!

İnternetten satış yapan kişiler için İnstagram ve sosyal medya kullanımı ne kadar önemli olsa da kaliteli bir eticaret sitesine sahip değilseniz tüm çabalarınız boşuna demektir. İnsanları sosyal medyanız ile etkiledikten sonra onları sanal mağazanıza yönlendireceğiniz için en kaliteli e ticaret sitesi sunmalısınız. İnstagram’da marka bilinirliğini artırmalı ve ürünlerinizi güzelce tanıtarak sitenize potansiyel müşterilerinizi yönlendirmelisiniz. Müşterilerinize kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşatmak için EticaretYap’ın kaliteli e ticaret yazılımlarını tercih edebilirsiniz. Bizi arayarak e ticaret paketlerimizle alakalı bilgi alabilir, sanal mağazanızı hemen oluşturabilirsiniz.