Dijital Reklamlar İle Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

Dijital reklamlar ile firmalar, rakipleri arasından sıyrılarak ürün ve hizmetlerini en doğru taktiklerle hedef kitlelerinin karşısına çıkarmalıdır. Günümüzde neredeyse bütün firmalar internetten reklam vererek ürün/hizmetlerini arama motoru ve sosyal mecra kullanıcılarına sunmaktadır. Rekabetin yoğun yaşandığı dijital reklam dünyasında markanızın varlığını sürdürebilmek için bu oyunda doğru stratejiler geliştirerek hamleler yapmanız şart. Yazımızın devamında firma reklamlarınızı rakipler arasından sıyırarak fark yaratmanızı sağlayacak ipuçlarına değineceğiz.

Dijital Reklamlar İle Nasıl Fark Yaratırsınız?

 

1- Etkileyici Reklam Başlığı Seçimi

Ürün ve hizmetlerinizin geniş hedef kitlelere ulaşmasını ve satışlarınızın reklamlar yoluyla katlanmasını istiyorsanız öncelikle reklam başlıklarınız üzerinde çalışmalısınız. İnternet kullanıcıları bir ürüne ihtiyaç duyduklarında öncelikle arama motoruna yazarlar ve ilk çıkan reklamlardan başlayarak sorunlarını çözmeye yönelik, ilgilerini çeken başlıkları seçerler. Bu nedenle reklama çıkmadan önce ürününüz kullanıcıların hangi sorunlarını çözebilir, onlara ne tür kolaylıklar sağlayabilir ve neden rakip ürünlerini değil de sizi seçmeliler? Bu soruları cevaplamalısınız. Bu sorulara yanıt verebiliyorsanız reklam başlığı oluşturma sürecine artık hazırsınız demektir. Bu noktada etkileyici, açıklayıcı, karmaşadan uzak, yalın, sorun çözmeye odaklı ve harekete geçirici reklam başlıkları hazırlayabilirsiniz.

İlgili Yazı: Reklam Kampanyaları Oluşturma Süreci | Eticaretyap

2- Dijital Reklamlar İçin Özel Açılış Sayfası Hazırlayın

Kullanıcılar reklam başlığınızdan etkilenerek reklamınıza tıkladığında onlar için oluşturduğunuz özel bir sayfa olmalı. Direkt olarak ana sayfaya verdiğiniz yönlendirmeler yetersiz ve özensiz kalacaktır. Dijital reklamlar ile gelen kullanıcılara ürün/hizmetiniz için ayrı bir açılış sayfası hazırlamanız ve bu sayfada ürünle ilgili detaylı bilgiler vermeniz satın almada etkili olacaktır. Ürünün her açıdan çekilmiş fotoğrafları, ürün hakkında detaylı bilgi, materyali, renk çeşitleri, kumaşı, dokusu, işlevselliği gibi ürününüz her ne ise bu konuda en iyi hizmeti verdiğinizi potansiyel müşterilerinize hissettirmelisiniz.

3- Hedef Kitle Araştırmasıyla Onları Tanıyın

Ürün ve hizmetlerinizi geniş kitlelere duyurmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak en büyük hedefinizse bu yolun araştırmalardan geçtiğini unutmamalısınız. Dijital reklamlar doğru stratejiler ve analizlerle sizi ihtiyacınız olan hedeflere ulaştıracaktır. İlk olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitle hakkında tahminler yürütün. Örneğin bebek bezi satıyorsanız “25-30 yaş arası anneler” hedef kitleniz olabilir. Bu tarz tahminlerden sonra gerçek verilerle analiz yapmalısınız. Bunun için kullanıcı alışkanlıklarını, demografik özelliklerini, hangi mecralarda yoğun olarak vakit geçirdiklerini, ilgi alanlarını ve hobilerini çeşitli kanallar ve araçlarla tespit etmelisiniz.

İlgili Yazı: Hedef Kitle Analizinin Firmaların Satışlarına Etkileri Nelerdir?

4- Etkileyici ve İlgi Çekici Görseller Kullanın

Reklamlarınız için hazırladığınız görsellerin dikkat çekici ve kaliteli olması dönüşüm almanız için oldukça önemlidir. Bu nedenle seçtiğiniz ya da özel olarak hazırladığınız görsellerin renk uyumuna, çekim açılarına ve özellikle çözünürlüklerine dikkat etmelisiniz. Hem açılış sayfanızın hem de reklamlarınızın ilgi çekici ve satın alma davranışına hızlı yönlendiren nitelikler taşıması dönüşümlerinizi arttıracak önemli bir detaylardır.

5- Eticaret Platformu ve Dijital Reklamlar İçin Profesyonel Hizmet Alın

Eticaret yaparken önem vermeniz gereken noktalar; sanal alışverişin yapılacağı e-ticaret platformunuzun kaliteli ve güvenilir altyapıda geliştirilmiş olması ve pazarlama çalışmalarınız için profesyonel destek almanızdır. Eticaret Yap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdikleri akıllı e-ticaret paketlerimizle internetten alışveriş deneyimini en iyi şekilde müşterilerinize sunabilirsiniz. Sadık müşteriler kazanmak için öncelikle sunduğunuz e ticaret platformunun alışverişe en uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Sitenizin hızlı olması, karmaşadan uzak olması ve satın alma davranışının gerçekleşeceği adımlara kolay ulaşılabilmesi için site altyapınız uygun olmalıdır. Her bütçeye uygun e ticaret paketlerimize ve dijital pazarlama uzmanlarımızdan reklam çalışmalarınızda yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

dijital reklamlar ile satışlarınızı artırmak için taktikler

Kullanabileceğiniz Dijital Reklam Türleri Nelerdir?

Eticaret firmalarının kullandığı dijital reklam çalışmaları pozitif geri dönüşler alması sebebiyle gün geçtikçe gelişerek devam etmektedir. Bu anlamda dijital reklam türleri ortaya çıkmış, firmaları taleplerine ve hedeflerine göre şekillenmiştir. E-ticaret firmalarının sektörleri, müşterilerine nasıl ulaşmak istedikleri ve bütçeleri ile ilgili pek çok konuda belirleyici olan bu reklam türlerini öğrenmeli, hedeflerimizi belli doğrultularda planlamalıyız. Ayrıca hangi reklam türünü kullanacağınızı belirlerken, e-ticaret sitenize en çok geri dönüşüm sağlayacağını düşünüyorsanız ona yoğunlaşmalısınız. İsterseniz gelin sanal mağazanızın satışlarını artıracak reklam türlerini birlikte inceleyelim.

SEM ve SEO Çalışmaları

Dijital pazarlamada en çok kullanılan reklam türlerinin başında SEM ve SEO çalışmaları gelmektedir. SEO çalışmaları genellikle organik trafiği artırmaya yönelik sitelerdeki içerik planlamaları olsa da SEM çalışmaları SEO ile birlikte yönetildiğinde sitelere daha fazla potansiyel müşteri çekebilmektedir. Peki nedir bu SEM? SEM (search engine marketing) arama motorlarında kullanıcıların bir anahtar kelimeyi aratmaları ile karşılarına çıkan reklamlardır. Bu reklamlar, reklam kalitesine, tıklama başına verilen ücrete ve rekabete göre sıralamada değişiklik göstermektedir. Başarılı reklamlar arama motorlarında en üst sıralarda çıktıkları için sanal mağazalara daha fazla müşteri çekerek satışların hızla artmasını sağlamaktadır.

Banner Reklamlar

İnternette bulunan farklı web siteleri üzerinde, sizin firmanız ile ilgili metin ve görseller hazırlanarak reklam verilmesidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu reklam verdiğiniz sitelerin genel kullanıcılarını incelemek ve firmanıza müşteri çekebilecek sitelere reklam vermeniz gerektiğidir. Pek çok geri dönüş alan bu reklam türü ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

Sosyal medya ve Influencer Reklamları

Günümüzde milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı ve firmalar için potansiyel pazar haline gelen sosyal medya kanalları pek çok sektörden iş yeri için ürün tanıtımı ve pazarlamasında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Instagram, Twitter, Tiktok ve Facebook  gibi sosyal medya araçlarından yapılan reklamlar da daha fazla kullanıcıya ulaşması sebebiyle firmaların satışlarını artırmasında oldukça etkilidir. Yine aynı zamanda sosyal medyada bulunan ve kanaat önderleri olarak adlandırılan Influencerlar da fazla takipçileri olması ve takipçilerinin güvenlerini kazanmaları sebebiyle çeşitli reklam kampanyaları yönetmektedir. Özellikle Influencer marketing sosyal medya reklamcılığında en fazla kullanılan reklam türlerindendir. Bunun sebebi Influencerların güncel olarak takipçileri ile etkiletişim kurmaları ve kullandıkları ürünleri tüm etkileriyle değerlendirerek takipçileri ile paylaşmalarıdır. Ürünleri deneyimleyen birilerinden gözlemleyerek satın almak çoğu potansiyel müşterinin tercih ettiği bir yaklaşımdır.

Remarketing

Remarketing çalışmaları potansiyel müşterilerinizi ürünlerinizi satın almaya yönlendiren reklam türlerindendir. Eticaret sitenize girmiş ve herhangi bir ürün satın almamış olan kişilere farklı internet siteleri ve sosyal medya platformlarında, ilgilenebilecekleri ürünlerin gösterilmesidir. Böylelikle reklamlarınız sayesinde müşterilerinizi tekrar sitenize yönlendirebilirsiniz.

Video Reklamları

Pek çok insan artık görsel olarak takip edebilecekleri üretimlere ilgi duymaktadır. Yediden yetmişe herkesi etkisi altına alan bu görsel iletişim yöntemleri reklamlar açısından da sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle Youtube gibi video içerik üretim platformları firmaların kendi ürünlerini derinlemesine tanıtabilecekleri ortamı sunmaktadır. Örneğin bir telefon firmasına sahipsiniz ve yeni çıkan bir cihazınızı tanıtmak istiyorsunuz, bunun için Youtube'a teknolojik ürün tanıtımı yapan bir kanal ile anlaşarak sizin ürününüzü de tanıtmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle ürün araştırması yapan kişilere doğrudan siz ulaşmış olmazsınız ve farklı görüşten birilerinin ürününüzü pozitif yorumlaması potansiyel müşterilerinizi ürününüze yönlendirebilir.