Eticarete Kaç Tl İle Başlanır? Sermayesiz Satış Mümkün Mü?

İnternetten satış yapmak isteyen kişiler öncelikli olarak ne kadar sermayeye ihtiyaçları olduğunu öğrenmek istemektedir. Pek çok kişi az bir sermaye ile işe başlayarak yavaş yavaş işlerini büyütmeyi planlasa da bazıları da büyük meblağ paralar ile firmasını hızla büyütmeyi planlamaktadır. Her durumda da elbette yapılmak istenen işin büyüklüğüne göre belli paralar harcanmaktadır. Sermayesiz ticaret yapmak malesef mümkün değildir. Bu sebeple az da olsa bir sermayeye sahip olmalı ve giderlerinizi iyi bir şekilde hesapladıktan sonra işe başlamalısınız. Bu yazımızda düşük maliyet ile eticaret sitesi kurmak, ucuz e ticaret sitesi oluşturma, internetten satış yapmak için kullanılan yöntemler gibi pek çok konuya değinerek sizleri aydınlatacağız. 

Öncelikle en düşük masraf ile e ticarete başlamak için uygun fiyatlı e-ticaret sitesi kurmak, pazaryerlerinde satış yapmak, ikinci el ürün satmak veya dropshipping yapmak gibi yollardan hangisini seçerseniz seçin en az 1000 tl masrafınız olacaktır. Bu rakam ilk aşamada 5000 ₺ ve üzerine de çıkabilir. İsterseniz gelin tüm bu yöntemleri ve harcayacağınız paraları inceleyelim. 

Düşük Bütçe İle Eticarete Nasıl Başlanır?

1)Pazaryerlerinde Satış Yapmak

İnternetten satışlara başlamak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında pazaryerleri gelmektedir. Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon gibi birbirinden farklı onlarca pazaryeri bulunmaktadır. Fiziki mağazaya sahip olan kişilerin çoğu da yine bu yöntem ile ürünlerini daha fazla müşteriye ulaştırmayı planlamaktadır. Bunun yanında pazaryerlerinin komisyon oranları yükseldikçe mağaza sahipleri bu yöntemden biraz uzaklaşmaya başlamıştır. Pazaryerlerinde satış yapmak yerine insanlar kendi sanal mağazalarını açmayı tercih etmektedir. Özellikle gelecek odaklı bakıldığında gerçekten de firmaların kendi mağazalarını kurarak satış yapmaları uzun vadede daha fazla avantaj sağlamaktadır. Yine de pazaryerlerinde satış yapmaya karar verdiyseniz fatura kesebilmeniz için vergi levhasına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için en uygun fiyatlı yöntem olan şahıs şirketi kurmayı deneyebilirsiniz. 

2)Eticaret Sitesi Kurmak 

Bir eticaret sitesi kurmak için iki farklı yöntem kullanılabilmektedir. Bunlar; açık kaynak kodlu yazılımlar, hazır eticaret altyapıları. Açık kaynak kodlu yazılımlar ücretsiz olmaları sebebiyle ilk etapta kişilerin tercih ettiği bir sistem gibi görünse de ucuz etin suyu yavan olmaktadır. Sadece hosting ve domain ücreti ödeyerek başlanan iş, daha sonraları randıman vermeyeceği için yine yazılımcılar ile çalışarak site düzeltilmeye çalışılsa da daha fazla maliyet oluşur. 

Hazır yazılımlarda ise bir eticaret sitesinde olması gereken tüm özellikler paketlerin içinde bulunmaktadır. Belli bir ücret karşılığında satın alabileceğiniz internet sitenizden istediğiniz ürünü kolayca pazarlayabilirsiniz. Firmanızın daha fazla kişiye ulaşması, marka bilinirliği gibi konularda gelişmek için ilerleyen safhalarda pazaryeri entegrasyonları yaparak sitenizdeki ürünleri pazaryerlerinde de satabilirsiniz. Böylece pazaryerinde firmanızı gören kişiler internetten sizi aratarak mağazanızı görebilir ve yine buradan satın alım yapabilirler. 

Ayrıca kendi internet sitenizi kurduğunuzda ister ikinci el ürün satın, ister evde ürettiğiniz ürünleri satın, ister dropshipping yapın tercih size kalmıştır. Kendi sanal mağazanızı istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. 

3)Dropshipping Yapmak 

Sermayesiz satış yapmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerin başında dropshipping gelmektedir. Özellikle bir e ticaret sitesine sahipseniz dropshipping ile çok az bir sermayeyle satış yapabilirsiniz. Nasıl diye soracak olursanız. Öncelikle dropshipping ile satış yapan firmaları araştırmanız gerekiyor. Bu firmalar ile anlaştıktan sonra size verdikleri XML linkini sitenize yapıştırıyorsunuz. XML entegrasyonu olarak adlandırılan bu sistem sonucunda firmaların ürünleri sizin sitenizde otomatik olarak yayınlanıyor ve stoksuz satış yapmış oluyorsunuz. Müşteriler sitenizden alışveriş yaptığında üretici firmadan ürünleri alıp gönderiyorsunuz. Bu sistemde stok tutma gibi bir işlem olmadığı için depo masrafları da ortadan kalkmış oluyor. 

İlgili Yazı : Dropshipping İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey ! - EticaretYap

4)El Yapımı veya 2. El Ürün Satmak

Eğer yeterli sermayeye sahip değilseniz sıfırdan bir ürün üretmek veya satın almak sizin için maliyetli olabilir. Bunun yanında kendi el işçiliğinizle evinizde ürettiğiniz ürünler veya ikinci el ürünlerin satışlarını daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Maddi olarak size oldukça avantaj sağlayacak olan bu yöntem ile maliyetlerinizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. El yapımı aksesuar, çanta, oyuncak, organik ürünler ve çok daha fazlasını kendiniz üretebilirsiniz. Ayrıca 2. el ürün olarak da vintage kıyafetleri veya mobilyaları değerlendirebilirsiniz. 

İnternetten Satışlara Nasıl Başlarım?

İnternetten ürün satışına başlamak için satmak istediğiniz ürünlere karar vermeniz gerekmektedir. Satacağınız ürünün maliyeti belirlemeli ardından satış yapacağını karar vermelisiniz. Müşterilerinize fatura kesebilmek için şahıs şirketi kurmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden birini seçerek ürünlerinizi internet ortamından satışa sunmalısınız. Ürünleri siteye yükleyip satışlara başladıktan sonra geriye kalan kısım pazarlama çalışmalarıdır. Dijital pazarlama çalışmaları olmadan ürünlerin pazarlanması pek mümkün değildir. Peki ürünlerinizi nasıl pazarlayabilirsiniz?

Satışlara Başladıktan Sonra Ürünler Nasıl Pazarlanır?

Satışlara başlamadan önce insanların en büyük korkularının başında "bu ürünleri nasıl satacağım?" düşüncesi gelmektedir. Rekabetin oldukça çetin olduğu satış sektöründe rakiplerin önüne geçmek büyük bir çaba gerektirmektedir. Ürünlerin sadece sizde olması veya bir sitenizin olması bu ürünleri hemen satabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Özellikle internetten satışlar için yoğun bir pazarlama çalışması yapmak gerekir. Dijital pazarlama çalışmaları olarak adlandırılan stratejiler ile ürünlerin sosyal medya gibi dijital ortamlarda tanıtılması ve satışların artırılması planlanmaktadır. Peki internetten ürünlerin satışı nasıl yapılır?

  1. Firmanız için sosyal medya hesapları oluşturun. 
  2. Kaliteli ürün fotoğrafları çekeren sosyal medyada paylaşın. 
  3. Hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsanız o platforma uygun içerik üretin. Örneğin İnstagram kullanıyorsanız insanların daha fazla dikkatini çekmek için videolu içerikler üretebilirsiniz. İnstagram videosu, reels veya canlı yayın özelliklerini kullanabilirsiniz.
  4. Eğer bir eticaret sitesi kurduysanız Google haritalarda firmanızın yerini belirtin. My Business gibi Google'ın çeşitli platformlarını kullanarak sitenizi daha etkili gösterin. 
  5. Sosyal medya gibi kanallardan gelen müşteri sorularını veya yorumlarını cevaplandırın. Böylece kendileri ile ilgilenildiğini hissettirebilirsiniz.

EticaretYap İle İnternetten Satışa Başlayın

Sanal platformlardan satışlara başlamak için en avantajlı yöntemin kendi web sitenizi açmak olduğundan bahsetmiştik. EticaretYap'ın sunduğu hazır eticaret paketleri ile sanal mağazanıza hemen ulaşabilirsiniz. Anahtar teslim eticaret sitesi avantajları ile sadece siteye ürünlerinizi yüklemeniz yeterlidir. Ardından hemen satışlara başlayabilirsiniz. Hazır yazılımlar ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz