Google ADS Nedir, Google'da Nasıl Reklam Verilir?

Hiç şüphesiz ki gerek dijital dünyada gerekse fiziksel dünyada reklamların yeri oldukça önemlidir. Markaların rakipler arasından sıyrılarak belli bir değer kazanabilmesi, dijital dünyada var olabilmeleri, potansiyel müşterilerine kolayca ulaşabilmeleri için, mutlaka dijital reklamlardan faydalanmaları gerekiyor. Diijtal dünya denince akıllara ilk olarak milyarlarca kullanıcı kitlesine sahip olan Google arama motoru geliyor. Elbette ki Google, işletmelerin kendilerini ön plana hızlı ve etkili bir şekilde çıkarabilmeleri için çok önemli bir reklam aracını kullanıcılara sunmaktadır: Google ADS. Dijital dünyada pek çok konuya öncülük yapan ve kullanıcılara en etkili sonuçları efektif kullanılabilen araçlarla sunan Google, internet reklamcılığı konusunda da bizleri yalnız bırakmıyor. Yazımızın devamında, Google ADS hakkında tüm merak edilenler ve "Google ADS ne işe yarar" sorularını yanıtlıyor olacağız.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google'ın sunduğu çok kritik bir araçtır. Google ADS, arama motorunda, ulaşılabilen neredeyse her yerde ücretli reklam yayınlamanıza yarayan bir hizmettir. Günümüzde kullanılan çok sayıda arama motoru olsa da, şüphesiz ki büyük bir farkla arayı açan arama motoru Google'dır. Google'ın milyarları bulan kullanıcı kitlesi, dolayısıyla bu mecrayı işletmeler ve kullanıcılar için çok değerli kılıyor. Artık, küçük işletmelerden sektörde öncü olan firmalara kadar hemen herkes, Google'ın bizlere sunduğu ADS hizmetinden faydalanmaktadır. Özellikle e-ticaretle uğraşan firmaların, markalarını yeterince gösterebilmeleri ve geniş hedef kitlelere ulaşabilmeleri için mutlaka internet reklamcılığı hizmetlerini kullanmaları gerekiyor.

İlgili Yazı: Google Adsense Ne Kadar Para Kazandırır?

Google Ads Ne İşe Yarar?

Hepimizin aşina olduğu gibi, kullanıcılar merak ettiği her konuyu arama motorlarına yazarak araştırmaktadır. Google ADS aracı sayesinde işletmeniz için verdiğiniz reklam, eğer gerçekten kaliteli ve detaylı bir araştırmayla yapıldıysa ürün/hizmetleriniz kullanıcıların yaptığı arama sorgularında Google'da ilk sıralarda çıkabilir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; her sektörün kendine göre bir rekabeti vardır. Sektörünüzdeki rekabet ne kadar artarsa reklamlarınız için ayırdığınız bütçenin de o kadar artırılması gerekiyor. Hem masaüstü hem de mobilde görünecek olan Google reklamları sayesinde hedeflediğiniz potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilir, web sitenize yoğun bir trafik çekebilirsiniz.

Reklamların performansı Google'ın sunduğu özel panel üzerinden rahatlıkla ölçümlenebilmektedir. Ayrıca Google'ın sunduğu Analytics gibi ölçümleme araçlarını birlikte kullanarak da reklam performansınızı, kazançlarınızı ve karlılık oranınızı analiz edebilirsiniz. Google'ın sunduğu özel reklam paneli elbette ki dijital pazarlama uzmanları tarafından farklı birçok araçla birlikte efektif olarak kullanılmaktadır. Sıfırdan e-ticaret yapmak isteyen bir girişimciyseniz ya da işletmenizden istediğiniz kazançları elde eden bir firmaysanız Google reklamları ve farklı mecralar üzerinden ürün/hizmetlerinizi pazarlamak için sektöründe başarılı bir dijital pazarlama ajansı ile birlikte çalışabilirsiniz.

Çeşitli reklam modellerini bir arada sunan Google ADS, e-ticaret sitelerinin büyümesine büyük oranda katkıda bulunan bir hizmettir. Google'ın kullanışlı paneli sayesinde işletmeler basit reklam kurguları yapabilir. Başlık, reklam metni, görsel, bağlantı (URL) gibi detayları panele girerek basit ve otomatik reklam denemeleri yapabilmektedir. Google ADS reklam panelinden, reklamın gösterileceği ülke, şehir, gün ve saat, cinsiyet ve yaş gibi demografik özellikler de ayarlanabilmektedir. İşletmenizin ihtiyacı ve amacı doğrultusunda en uygun reklam modelini seçmek, özel ve benzersiz stratejilerle rakiplerin önüne geçebilmek, tüm reklam kampanyasının detaylarını titizlikle ve profesyonellikle yönetmek işletmenizi başarıya taşıyacak adımlardır. Google ADS'in amacı nedir? diye soracak olursanız özetle temel prensibi; minimum maliyet ile maksimum kazanç elde etmenizi sağlamaktır.

İlgili Yazı: Google Analytics Nedir, Eticarette İşlevi Nedir?

Google ADS Reklamları Nerelerde Çıkar?

Google Ads reklamları türüne göre, Google arama motorunun sonuç sayfasında, haritalarda, Gmail’de, Google Play’de, YouTube’da ve web sitelerinin reklam için ayrılmış alanlarında gösterilir.

Google ADS ve Alışveriş Reklamları

Google ADS dünyası, basit bir reklam vermenin çok ötesinde bir hizmet sunar. Çeşitli reklam modelleri ile işletmenize uygun özel kitle segmentleri oluşturarak işletmenizin hedef kitlesine doğru kanallardan ulaşabilirsiniz. Fiziki mağazaların sanal ortama taşınması ve direkt olarak e-ticaret sektöründe online mağaza açan firmaların internetten satışları artırmak için alışveriş odaklı Google reklam modelleri ortaya çıkmıştır. Evden çıkmadan kolay alışverişin keyfine varan tüketiciler neredeyse tüm ihtiyaçlarını sanal mağazalardan karşılamaktadır. Tüketicilerin isteklerini karşılamak için çoğu üretici de yönünü dijital pazara döndürmüştür. Gün içinde insanlar vakitlerinin çoğunu telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerde geçirmektedir. Üreticiler de reklam stratejilerini daha fazla görünürlük yakalayabilecekleri şekillerde oluşturmaktadır. Alışveriş odaklı Google reklam modelleri ile üreticiler doğru kitlelere ulaşarak odaklanılmak istenen alan  belirlenebilmektedir. 

Google Ads reklam fiyatları, her sektöre ve her anahtar kelimedeki rekabete göre değişim göstermektedir. Türkiye için ortalama tıklama başı maliyetler 7 kuruş ile 10 TL arasında değişmekte. Ancak 10 TL kesinlikle üst sınırdır diyemeyiz.

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

  • Arama Ağı Reklamları
  • Görüntülü Reklam
  • Alışveriş Reklamları
  • Video Reklamları
  • Evrensel Uygulama Reklamları
  • Yeniden Pazarlama Reklamları

1. Arama Ağı Reklamları

Kullanıcıların direkt olarak arama yaptığı kelimelerde gösterilen reklamlara arama ağı reklamları denmektedir. Arama ağı reklamı hazırlanırken önemli nokta doğru anahtar kelimelerin bulunmasıdır. İnsanların ne yazdığında sizi bulacağını belirleyen anahtar kelimelere yönelik çalışmalar yapılmalı ve özenle hazırlanmalıdır. Doğru arama ağı reklam yönetimi ile firmanızı Google'da en üste çıkararak insanların ilk tercihi olabilirsiniz.

2. Görüntülü Reklam

Marka bilinirliğini artırmak için görüntülü reklamlar kullanılmaktadır. Genellikle dünya çapında satış yapan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Web sitesi ve blog gibi dijital platformlarda yer alan banner alanlarındaki resim içeren reklamlardır. Google reklam modelleri içinde en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

3. Alışveriş Reklamları

Markaların indirim ve kampanyalarını duyurmak için kullandıkları reklam yöntemidir. Ürünlerle ilgili anahtar kelimeleri içermesinin yanı sıra ürün fotoğrafları ve fiyatlandırmalar aynı anda verilmektedir. Tüketicilere diğer ürünlerle firmanızın kıyaslamasını sunarak avantajlı durumlarda seçilme şansınızı daha çok artırmaktadır.

5. Video Reklamları

Genellikle YouTube'da kullanılan ve videoların arasında firmaların reklamlarının gösterilmesidir. Maliyeti diğer reklam türlerine göre daha düşük olan video reklamları ile daha fazla insana ulaşılabilmektedir.

6. Evrensel Uygulama Reklamları

Google Play Store, Apple Store gibi dünya çapında kullanılan uygulamalarda kullanılan reklamlardır. Hedef kitleye direkt olarak ulaşan bu reklam modeli ile maksimum geri dönüş alabilirsiniz. Ücretlendirme sistemi ise reklamın performansına göre belirlenmektedir. Sanal mağazanızın kendiliğinden insanlar tarafından bulunmasını beklemek yerine etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturarak müşterilerinizin önüne geçebilirsiniz. Reklamlarınızda odaklanmak istediğiniz kitleleri özenle belirleyen ve çeşitli reklam modelleriyle satışlarınızı artırmayı hedefleyen genç ve dinamik dijital pazarlama ekibimizle çalışabilirsiniz. EticaretYap'ın gelişmiş yazılım sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Çeşitli e-ticaret paketlerimizi inceleyip kendinize uygun olanı kolaylıkla seçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin!

7. Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden hedefleme olarak da bilinen yeniden pazarlama; bir markanın web sitesini ziyaret etmenizin ardından sizi diğer web sitelerinde yakalayan banner reklamlarıdır. Şu şekilde açıklayabiliriz; trendyol.com gibi bir web sitesinde gezindikten sonra farklı bir siteyi ziyaret ettiğinizde, o sitede de Trendyol'da baktığınız ürünlerin banner reklamlarını görebilirsiniz.