PTT Kargo E-Ticaret Entegrasyonu Nedir, Ne İşe Yarar?

PTT Kargo e-ticaret entegrasyonu sayesinde satış kanalınız ve lojistik firması arasında otomatik veri akışını sağlanarak süreciniz verimli ve hızlı çözülür. Online satış sitenizi ileri seviyelere taşımak istiyorsanız lojistik sürecinizin yavaşlığı, hataların sürekliliği, yüzlerce insanın bilgilerini girme zorunluluğu, baş gösteren müşteri memnuniyetsizlikleri firmanızı olumsuz yönde etkileyecektir. PTT Kargo e-ticaret entegrasyonu sevkiyat sürecinizi doğru şekilde yönetecek, işlerinizi düzenli ve hatasız gerçekleştirecek, firmanıza hız kazandıracak ve dolayısıyla müşteri memnuniyetinizi arttıracaktır. Yaklaşık 170 yıldır hizmet veren bir devlet kurumu olan PTT Kargo Türkiye'de en çok şubesi olan firmalardandır. 82 adet PTT başmüdürlüğü, 1019 merkez şubesi, 2729 adet alt şubesi ve 506 adet acentası bulunmaktadır.​ ​ Tüm müşteri ihtiyaçlarının verimli şekilde karşılanması için e-ticaret sitesi ve kargo firması arasındaki otomatik veri aktarımını sağlayan Aras, UPS, Mng, Sürat, PTT, Yurtiçi gibi sektörün ileri gelen lojistik firmalarıyla işbirliği yapılarak çeşitli  kargo entegrasyonları geliştirilmiştir.

Kargo Entegrasyonu Nedir ve Aşamaları Nelerdir?

Kargo entegrasyonu, eticaret sitelerinin ürün gönderimi sırasında işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayan ve tüm adımların otomatik bir şekilde gerçekleştiği modüldür. Eticaret firmalarına verilen siparişlerin tüm kargo bilgileri otomatik olarak çekilerek ürünlere barkod oluşturulmakta ve kargo fişleri hazırlanmaktadır. Kargo entegrasyonları, internetten satışların hızla artmasıyla firmaların ürün gönderme sürecinde sorun yaşamaması için kargo firmalarının sunduğu bir hizmettir. Bu hizmeti yazılım firmaları e-ticaret sitelerine entegre etmektedir. Entegre edilen modül ile tüm kargo süreci internetten ilerlediği için kağıt israfı da önlenmektedir. Normalde kağıt faturaları arşivlemek oldukça zordur. Özellikle çok fazla satış yapan firmaların tüm bu faturaları saklaması ve düzenlemesi oldukça vakit almaktadır. Tüm bu işler için ekstra bir çalışana ihtiyaç duymanıza, entegrasyonlar ile gerek kalmamaktadır. Kargolara ait tüm fişler ve faturalar internet üzerinden hazırlanarak modül içinde arşivlenmektedir. E- faturalara ulaşılmak istendiğinde tek bir panel üzerinden kolaylıkla bulunabilir ve PDF şekilde saklanan faturaların çıktısı hızlıca alınabilmektedir. Tüm kargo süreçlerinin internet üzerinden ilerletilmesi ve faturalandırılması yaşanabilecek karışıklıkları engellediği gibi faturaların kaybolma ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır. Müşterilerin bilgileri hızlıca panellere aktarılmakta, kargo sürecinin takibi lojistik firması tarafından sağlanmakta ve müşteriler kargo süreci ile ilgili bilgilendirilmektedir. Kargo entegrasyonları müşteri memnuniyetini artırdığı gibi firmaların iş yükünü de azaltmaktadır. Eticaret sektörüne yeni başlayanlar için de yıllardır internetten satış yapanlar için de avantajlı olan kargo entegrasyonları ile firmalar sadece kendi ürünlerine odaklanarak satışlarını artırabilmektedir.

Kargo Entegrasyonu Aşamaları;

 1. Müşteriler sanal mağaza üzerinden siparişlerini verir.
 2. Ürünler firma tarafından hazırlanır.
 3. Kargo entegrasyonu paneli üzerinden hazırlanan ürünler "kargo hazır" durumuna getirilir.
 4. Hazır olan kargoların durumu değiştirilince kargo firmasının paneline aktarılmış olur.
 5. Firmalar ürünler için kargo etiketi çıkararak kutulara bastırır.
 6. Siparişlerle ilgili herhangi bir problem olduğunda lojistik şirketi firmalara ulaşır.
 7. Kargo firması sistemlerine düşen ürünlerle ilgili bilgilere sahip olur ve ürünlerin alınması için araç ve personel belirlenir.
 8. Süreçler otomatik olarak gerçekleştiği için firmaların ürünleri göndermeleri için özel olarak kargo şirketlerini aramalarına gerek kalmamaktadır.
 9. Kargo firması firmadan hazırlanan ürünleri teslim alır ve barkodlarını okutur. Böylece teslim alınan ürünün doğruluğu teyit edilmiş olur.
 10. Müşterilere ürünün kargoya verilmesi ile birlikte SMS veya e-posta ile bilgilendirilme yapılır.
 11. Müşteriler kargo durumlarını takip etmek için e-ticaret sitesinde bulunan paneli kullanabilir.
 12. Ayrıca siteye üye girişi yaparak da kargo durumuna hızlıca ulaşılması sağlanabilmektedir.
 13. Kargo firmalarının sitelerine girerek takip numarasını yazmaya gerek olmadan direkt eticaret sitesinin "siparişlerim" kısmından kargo durumları takip
 14. edilebilmektedir.
 15. Ürünler müşterilere teslim edildiğinde lojistik şirketlerinden alınan bilgi firmalara bildirilir.
 16. Müşteri memnuniyetini artırmak isteyen firmalar, müşterilere "Güzel Günlerde Kullanın" gibi ufak mesajlarını SMS veya e-posta ile gönderebilir.
 17. Siparişin durumu "teslim edildi" olarak sistemden otomatik olarak güncellenir.

E-Ticaret İçin Neden PTT Kargo Entegrasyonu Kullanmalıyım?

 • Müşteriler  kargo takip kodunun alınması, kargo takibi, kargo teslimat bilgisi, sevkiyat sürecindeki tüm kargo süreçlerinden e-ticaret siteniz üzerindeki panelden haberdar olur.
 • Kargo için hazır olan siparişler tek bir tıklama ile lojistik şirketine otomatik aktarılır.
 • Otomatik aktarılan siparişlerde hata varsa kargo şirketi alıcılara mesaj yoluyla ulaşır. Sipariş sorunsuz ise e-ticaret sitesi üzerinden "barkod oluştur" komutu verilerek siparişlere ait barkodlar anlık olarak oluşturulur.
 • Oluşturulan barkodlar direkt olarak çıktı alınıp kutulara bastırılabilir.
 • İş yükünüzü büyük ölçüde azaltmış olursunuz.
 • Olası hataların önüne geçilir ve süreç hızlandırılır.
 • Müşteri memnuniyeti kazanırsınız.
 • Müşteri sipariş verdiği anda kargo entegrasyonu sayesinde kargo takip numarası direkt oluşur.
 • Kargo teslimat bilgisi ve sevkiyattaki tüm süreçler kargo firması tarafından müşterilere SMS ve mail yoluyla bildirilir.
 • Müşteriler kargolarını güncel zamanlı olarak kargo takip numaraları ile izleyebilir.
 • "Barkod oluştur" butonu ile üretici siparişi hazırladıktan sonra manuel olarak uğraşmadan kutuların üzerine barkodları hızlıca yapıştırabilir.
 • Tüm bu kargo süreçleriyle uğraşmayan firmalar zamandan tasarruf eder.
 • Sürecin hızlı ve doğru ilerlemesi sonucunda müşteriler memnun kalır ve müşteri sadakati oluşur.

Müşteri Memnuniyeti PTT Kargo Entegrasyonu İle Hızla Artar

Eticaret firmalarını satışlarının artmasıyla rekabet hızla artmaktadır. Firmalar için müşteri memnuniyeti oldukça önemli bir hale gelmiş ve rakiplerini geçmek isteyen firmalar bu alanda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Kargo gönderim süreci ve bu konuda müşterilerin bilgilendirilmesi de önemli ayrıntılardan biridir. Çoğu müşteri kargo sürecinde yaşanabilen problemler sonrası e-ticaret firmalarından uzaklaşabilmektedir. Tüm bu sorunları en aza indirmek ve müşteri memnuniyeti artırmak için firmalar kargo entegrasyonuna sahip olmalıdır. Kargo entegrasyonları ile müşteriler ürünlerinin nerede olduğunu, ne zaman yola çıktığını ve kaç günde ürününe ulaşabileceğini bilmekte ve ürünlerinin takibini hızlıca yapabilmektedir. Bu sayede firmalara olan güven de artmakta ve müşteri sadakati kazanılmaktadır.

Bahsettiğimiz tüm hizmetleri Eticaretyap firması olarak sektör farketmeksizin ihtiyacı doğrultusunda sunmaktayız. Ayrıca pazaryerimuhasebe ve kargo gibi tüm entegrasyon programlarına ve avantajlı e-ticaret paketlerimize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.