E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

E ticaret firmaları marka bilinirliğini ve satışlarını artırabilmek için alıcılar ve satıcıları buluşturan pazaryeri entegrasyonunu mutlaka kullanmalılardır. ​Pazaryeri, tek bir internet sitesi üzerinden pek çok firmanın mağaza sahibi olarak sanal yoldan alım ve satımın gerçekleştiği bir sistemdir. Bu sistem tıpkı fiziksel bir pazaryeri ya da alışveriş merkezi mantığıyla çalışır. Birden fazla alıcı ve satıcıyı internet üzerinden bir araya getiren pazaryerleri fiziksel pazaryerlerinin sanal ortamdaki yansımasıdır. Online pazaryeri sayesinde çok fazla ürün çeşidi ve fiyat alternatifi kullanıcılara sunulmaktadır. Kullanıcılar bu sanal mağazalar üzerinde gezinerek diledikleri ürün ve hizmete kolaylıkla ulaşabilirler. Satıcılar ise pazaryeri entegrasyonu sayesinde tüm pazaryerlerine tek bir panel üzerinden ulaşarak işlemlerini hızlıca gerçekleştirebilir.

Peki E-Ticarette Pazaryeri Entegrasyonunun Önemi Nedir?

Eticaret sektöründe varlığını yeni kazanmaya başlayan işletmelerin ilk aşamada her konuda bilgi sahibi olmamalarından dolayı iş yükleri bir hayli ağırdır. Kendi e ticaret sitelerine ürün /kategori girme, siparişleri takip etme gibi işlemleri yaparken bunun yanı sıra sektördeki farklı pazaryerlerinde de aynı işlemleri yapmak yorucu olabilir.  İşte tam bu noktada e ticaret pazaryeri entegrasyonu yardımınıza koşmaktadır. İş yükünüzü en hafife indirirken sektöründe lider olan N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol gibi pazaryerlerinde ürünlerinizi göstererek satışlarınızı yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz.

Pazaryeri entegrasyonunun firmalara sağladığı en büyük fayda ise;

 • Sektöründe lider olan Türkiye'nin en popüler pazaryerlerinde satış yapabilme imkanı sunmasıdır. Trendyol, HepsiBurada, GittiGidiyor ve N11 bu pazaryeri sitelerinin en büyük örnekleridir. Sanal pazaryeri kendi deposundan ürün satmaz, firmalar ve tüketici arasında aracı konumundadır.​ Bu entegrasyon, sektörde yeni olan firmaların ya da satışlarını hızlı ve etkili şekilde arttırmak isteyen firmaların ürünlerini pazaryerlerinde sergiler ve satış potansiyelini artırır.
 • Firmaların bazıları veya e-ticarete yeni adım atanlar pazaryeri entegrasyonunu manuel olarak yapmaya çalışırlar. Bu firmaların pek çok adımla ve işlemle uzun süreler boyunca uğraşması hatta bu iş için ekip kurmaları gerekebilir. Ürünlerin tüm platformlara ayrı ayrı yüklenmesinin yanı sıra farklı pazaryerlerinin birbirinden değişik altyapısı ile uğraşan firmalar e-ticaretten soğuyabilir.  Pazaryeri entegrasyon yazılımı kullanmadan, yapılan satışların tüm platformlardan kontrol edilebilmesi neredeyse imkansızdır. Satılan ürünlerin her platformdan tek tek kontrolünün yapılması ve stok yenilenmesi çok uzun vakitler alacaktır, satışlar arttıkça bu kontrole de fırsat kalmayacaktır. Bu adımda firmalar için en kolay çözüm hazır pazaryeri yazılımı kullanmaktır. Pazaryeri entegrasyon yazılımı ile ürünlerin stok takibi, fatura kesme ve kargo şablonu oluşturma gibi adımlarla uğraşılmasına gerek kalmaz. Gelişen teknolojiler ve yazılımlar sayesinde işlemler hızlı ve sorunsuz bir şekilde çözülebilmektedir.
 • Eticaret çözümleri arasında çok önemli bir yere sahip olan pazaryeri entegrasyonu, firmaların eticaret sitelerine entegre edildiğinde satışlarda oldukça iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Manuel işlem yapmaya devam eden firmalar yapacakları ekstra masraftan dolayı bütçelerini zor duruma sokabilirler. Uzun vadede büyük rahatlatma sağlayacak olan pazaryeri yazılımı entegrasyonu için masraf yapmak bir ekip kurmaktan çok daha karlı olacaktır. Tüm bunların yanında kullanıcılar alışkın oldukları en iyi eticaret sitelerinde firmanızı gördüklerinde otomatik olarak firmanıza karşı bir güven duygusu oluşacaktır.
 • E ticaret siteniz üzerinden aldığınız siparişler arttıkça stok kontrolü yapmanız başa çıkması zor bir hal alacaktır. Bu nedenle pazaryeri entegrasyonu yazılımı ile geliştirilen otomatik stok kontrolü sisteminden faydalanabilirsiniz.
 • Pazaryeri e ticaret entegrasyonunun sunduğu en büyük avantaj iş yükünüzü hafifletmek ve zaman kaybınızı önlemektir.
 • İş yoğunluğundan dolayı stok takibi ve kontrolü için ekip kurmanıza ve ekstra masraf yapmanıza gerek kalmaz.
 • Manuel olarak her ürün için tek tek stok düşmenize gerek kalmaz, sistem bu işlemi sizin için saniyeler içerisinde gerçekleştirir.
 • Otomatik faturalandırma işlemi ile ürünlerin faturalandırma işlemi hızlıca gerçekleştirilir.
 • Aynı anda anlaşmalı olduğunuz tüm pazaryerlerine ürünleriniz entegre olarak yüklenir ve stok durumu güncellenir.
 • Tek bir panel üzerinden siparişin tüm detaylarına ulaşabilir, pazaryerlerindeki satışlarınızı kolayca kontrol edebilirsiniz.

pazaryeri-entegrasyonu-nedir-e-ticarette-sagladigi-faydalar-nelerdir3

​Pazaryeri Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Pazaryeri entegrasyonu, yazılım şirketlerinin özel modüller geliştirerek hazırladıkları yazılımlar aracılığıyla ürünlerinizi birden fazla pazaryerinde sergileyebilmenizi sağlar. Bu entegrasyonu doğru ve güvenilir bir e-ticaret firmasının yardımıyla sağladığınızda; her siteye ayrı ayrı ürün bilgisi girmek, tüm siteleri güncel tutmak ve sitelerden gelen siparişlere yanıt verme yükünden kurtulursunuz. Pazaryeri entegrasyonu ile, firmanıza özel hazırlanan panelde tüm entegrasyon sağlanan pazaryerlerinin bilgileri görüntülenir.

​Pazaryeri entegrasyonunun firmalara sunduğu en büyük avantajlardan biri ise faturalandırma yükünden onları kurtarmaktır. Yoğun satış yapmaya başlayan firmalar gün içerisinde yüzlerce kez faturalandırma işlemi gerçekleştirdiklerinden dolayı faturalandırma işlemine bütün vakitlerini vermek durumunda kalabilirler. Bu işlem ise son derece yorucu bir hal alabilir. Pazaryeri yazılımı ise faturalandırma işlemini de otomatik olarak çözmektedir.

Pazaryeri entegrasyonunu yaparken önem vermeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların en başında ise firmanıza güvenilir ve kaliteli altyapı hizmetini sağlayacak bir yazılım firmasıdır. EticaretYap olarak tecrübeli ve dinamik yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdiği kargo entegrasyonu ve pazaryeri entegrasyonu, ekocari gibi modülleri siz değerli iş ortaklarımıza sunmaktayız. Sizler için özel altyapılarla geliştirdiğimiz e-ticaret paketlerimiz içerisinde AliExpress, Trendyol, Amazon, N11, HepsiBurada, GittiGidiyor pazaryeri entegrasyonları ve kargo entegrasyonlarını isteğiniz dahilinde gerçekleştiriyoruz. İnternetten satış için ihtiyacınız olan özel güvenlikli altyapı ve işinizi hızlandıracak tüm modüllere bizimle iletişime geçerek sahip olabilirsiniz.

​Pazaryeri Entegrasyonu ​Nasıl Çalışır?

Pazaryeri entegrasyonunun nasıl çalıştığı konusuna gelirsek;

​E-ticaret modelleri içinde firmaların en sık başvurduğu çözüm pazaryeri entegrasyonudur. Bu e-ticaret modelinde alıcıların ve satıcıların aynı platformda bulunduğundan bahsetmiştik. Nasıl çalıştığı tarafına geldiğimizdeyse, pazar yerinin alıcı ve satıcı arasındaki koordinasyonu sağlayan aracı bir kurum özelliğinde olduğunu görmekteyiz. Pazaryeri bu noktada kendi ürünleri ile bir satış gerçekleştirmez. Pazaryeri, bünyesinde birçok farklı firmanın ürünlerini barındırır. Ülkemizde de gün geçtikçe farklı pazaryerleri sektörde varlığını kazanmaktadır.

Pazaryeri sisteminin kurulabilmesi için firmaların ciddi miktarda yatırımlara ihtiyacı vardır. Yatırımcılar pazaryeri üyeleri için reklam maliyetlerini azaltır, marka sadakatini ve güvenini sağlar, ürün çeşitliliğini artırarak rekabet ortamının zeminini hazırlar. Birçok kriteri içerisinde bulunduran bu sistem oldukça komplekstir. Pazaryeri entegrasyonu ise sağlanan bu altyapı üzerinde aynı anda ürünlerinizin pazarlanması ve satışının yapılmasını sağlar. E ticaret siteniz ve pazaryeriniz ile entegre olarak takip işlerinin kolaylaşmasını sağlarken farklı e ticaret siteleri üzerindeki ürünlerinizin tamamının tek bir panel üzerinden takip ve analiz yapılmasına olanak sunar.

pazaryeri-entegrasyonu-nedir-e-ticarette-sagladigi-faydalar-nelerdir1

Pazaryeri Entegrasyonu Avantajları Nelerdir?

 • Firmalar, e-ticaret siteleri üzerinden satışını gerçekleştirdiği ürünleri satan diğer rakip firmaların fiyat sistemlerini takip edebilirler.
 • Pazaryeri entegrasyonu onayladığınız takdirde çeşitli güncellemeler yapabilir, siz de rakiplerinize göre fiyat konusunda avantajlı konuma sahip olabilirsiniz.
 • Firmalar için büyük bir zorluk olan manuel faturalandırma yapma sorunu ortadan kalkar. Otomatik fatura sistemi sayesinde kargoya verilecek olan ürünlerin kargo fişi ve fatura işlemlerini pazaryeri entegrasyonu sayesinde çözüme ulaştırabilirsiniz.
 • Pazaryeri entegrasyonu sayesinde yazılım firmanızın hazırladığı tek bir panel üzerinden tüm sipariş ve ürün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ürünlerin barkod, stok, resim, açıklama ve özellik bilgileri farklı pazaryerlerine aynı anda yüklenir. Bu sayede önemli olan ve güncellenmesi gereken bilgiler tek noktadan yapılır.
 • Pazaryerlerinde yaptığınız satışlar e-ticaret sitenizdeki panelinize otomatik olarak düşer.
 • Her ürünü tek tek güncellemenize gerek kalmaz. Tek panel üzerinden toplu veya manuel olarak ürün yükleme işlemi gerçekleştirilir.
 • Ürünler otomatik olarak güncellendiği için hatalı satışların önüne geçilmiş olur. Bu sayede satışlar daha kolay yönetilir.
 • Pazaryerinde satış yapanların işini oldukça kolaylaştıran bir sistemdir. Satıcı otomatik liste oluşturur ve stok sayısı belirler.
 • Belirlenen miktarın altına düşen ürünler listelenmez ve tüm pazaryerlerinde uygulanır.
 • Müşterilerin mesajları tek panelden kolay ve hızlıca görüntülenebilir ve cevaplanması sağlanır.
 • Satış analizi raporlamaları ile tüm satışların raporlaması yapılabilir.
 • E-Ticaret sitenizdeki kategorileriniz ile pazaryeri kategorilerini tek tuşla kolayca eşleyebilirsiniz

​Pazaryeri Entegrasyonu ​Fiyatları

Eticaret pazaryeri entegrasyonu fiyatları sektördeki yazılım firmalarının modül içerisinde sunduğu özelliklere göre değişim gösterebilmektedir. İnternet üzerinden satış yapan firmalar arasında çok uçuk fiyatlar sunanların yanında bütçenizi sarsmayan fiyatlar da olacaktır. Size önerimiz tüm firmalar arasında detaylı inceleme yaptıktan sonra birlikte çalışacağınız ve tüm isteklerinizi karşılayabilecek bir e-ticaret firmasıyla çalışmanız olacaktır. Ekibimizle birlikte çalıştığınız takdirde ücretsiz danışma hizmeti alarak aklınıza takılan tüm soruları bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonu internetten para kazanmak isteyen firmaların geniş hedef kitlelere ürünlerini satmalarını sağlayan e ticaret modelidir.  Pazaryeri e-ticaret yazılımının sanal satış yapan firmalar için büyük bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yeni eticaret yapacaksanız pazaryeri entegrasyonu ürün ve hizmetlerinizi geniş hedef kitlelere sunmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için oldukça önemlidir.

İlgili Yazı: N11 E-Ticaret Entegrasyonu Nedir, Avantajları Nelerdir? Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Firmalarına Ne Tür Avantajlar Sağlar

Eticaret yaparken önem vermeniz gereken noktalar; sanal alışverişin yapılacağı e-ticaret platformunuzun kaliteli ve güvenilir altyapıda geliştirilmiş olması ve pazarlama çalışmalarınız için profesyonel destek almanızdır. Eticaret Yap firması olarak alanlarında uzman yazılım ekibimizin özel teknolojilerle geliştirdikleri akıllı e-ticaret paketlerimizle internetten alışveriş deneyimini en iyi şekilde müşterilerinize sunabilirsiniz. Sadık müşteriler kazanmak için öncelikle sunduğunuz e ticaret platformunun alışverişe en uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Sitenizin hızlı olması, karmaşadan uzak olması ve satın alma davranışının gerçekleşeceği adımlara kolay ulaşılabilmesi için site altyapınız uygun olmalıdır. Her bütçeye uygun e ticaret paketlerimize ve dijital pazarlama uzmanlarımızdan reklam çalışmalarınızda yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.