Kadınlar Gününe Özel Eticaret Sitenizi Hazırlayın!

Özel günler, internetten satış yapan kişiler için kaybedilmez birer fırsattır. Özel günlerde insanlar birbirlerine hediye almak isteyecekleri için internetten yapılan satışlar da artmaktadır. Çoğu e-ticaret sitesi özel günlere özel kampanyalar düzenlemekte, reklamlarını artırmakta, yeni banner ve sliderlarla müşterilerilerini sitelerinde daha uzun tutmaya yönlendirmektedir. Müşterilerin gösterecekleri yoğun ilgiyi karşılayabilecek şekilde altyapısal olarak da sitelerin hazırlanması gerekmektedir, ayrıca ürünlerin müşterilere ulaşmasını sağlayacak operasyonların da iyi bir şekilde yönetiliyor olması gerekmektedir. Kadınlar günü de tüm dünyada geçerliliğe sahip özel bir gündür. Peki "2022 yılı kadınlar günü ne zaman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? Kadınlar günü için ne yapılabilir? Kadınlar gününe e-ticaret siteleri nasıl hazırlanabilir? Kadınlar gününe özel satışlarda rakiplerin önüne geçmek için neler yapılmaktadır?" 

Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Kadınların daha iyi çalışma şartları ve maaş artışı talepleri bir sonuca varmayınca New York kentinde bir fabrikada 40.000 kadın greve başlamıştır. Polisle yaşanan arbede sonrasında kadınlar kendilerini fabrikaya kitlemiş ve bu sırada çıkan yangında 120 kadın işçi can vermiştir. Vefat eden işçilerin cenaze törenine binlerce insan katılmış ve ülke çapında bu olay oldukça ses getirmiştir. 1910 tarihinde Danimarkada düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda Clara Zetkin'in; 8 Mart 1857 yılında gerçekleşen ve onlarca kadının can verdiği olaya ithafen "Ulaslararası Kadın Günü" olarak bu günün belirlenmesini teklif edilmiştir. O günden bu yana 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya devam edilmektedir. 

Kadınlar Gününe Özel Eticaret Sitenizde Yapabileceğiniz Değişiklikler

Tasarımınızı Değiştirin

Kadınlar gününe özel olarak site tasarımınızı değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız banner ve slider gibi görseller ile kadınlar gününe özel kampanyalarınızı müşterilerinizin öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yaptığınız tasarımsal değişiklikler ile müşterilerinizde güncel bir site algısı oluşturabilirsiniz. İnternetten yapılan alışverişlerde insanlar fiziki olarak birebir iletişim kuramadıkları için güncel olduğunu hissettikleri sitelerden daha fazla alışveriş yapmaktadır. Aynı zamanda ürünlerin tanıtımı da bu yolla yapılabilir, sitelerde müşterilerini gezintisi kolaylaştırılabilir. 

Mutlaka Mobil Uyumlu Bir E-Ticaret Sitesine Sahip Olun

İnternetten yapılan alışverişlerin çok büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Devamlı elimizin altında olan telefonlardan, istediğimiz bir ürünü almak oldukça kolaydır. Bu sebeple sadece özel günlerde değil normal zamanlarda da eticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde markanızı büyütemez ve satış yapamazsınız. Mobil siteye sahip olmayan bir sanal mağaza insanlar üzerinde güvensizliğe de sebep olacaktır. Mobil siteniz ile satışlarınızı artırabilir, müşterilerinizin kolay alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Kadınlar günü için mobil site düzenleme yapabilirsiniz. Masaüstü ekranlar için hazırladığınız bannerları mobile uyumlu hale getirerek buralarda da kullanabilirsiniz. 

İlgili Yazı : Mobil Uyumlu Web Sitelerinin Önemi

İlgili Yazı : Mobil Seo Özelliği İle Tüm Cihazlarda Satış Yapın

Kadınlar Gününe Özel İçerik Üretin

Kadınlar gününe hazırlanan e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gerekenler arasında içerik üretimi de yer almaktadır. Ürünleriniz arasından kadınlar gününe uygun ürünleri ön plana çıkaran içerikler hazorlayabilirsiniz. Kadınlar günü hediye önerileri ile ürünlerinizi kategorize edebilirsiniz. Ayrıca sitenizde blog kısmı bulunuyorsa kadınlar günü için ne yapılabilir, kadınlar gününe özel planlar gibi konularda içerikler üretebilirsiniz. Yazdığınız bu bilgilendirme yazılarından sattığınız ürünlere yönlendirmeler yaparak hem müşterilerinize yeni fikirler verebilir hem de ürünlerinizin satılmasını sağlayabilirsiniz.  

Sosyal Medya Hesaplarını Aktif Kullanın

Kadınlar günü kampanlayarındaki gibi alışverişlerin arttığı günlerde sosyal medya kanallarının da aktif olarak kullanılması önemlidir. Sosyal medya kullanımı 7'den 70'e geniş bir kitleye hitap ettiği ve milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanıldığı için tüm eticaret sitelerinin mutlaka bir sosyal medya hesabı olmalıdır. Açılan sosyal medya hesaplarında aktif olarak paylaşımlar yapılmalı ve gündem takip edilmelidir. Ayrıca İnstagram shopping gibi özelliklerden de yararlanılarak tüm satış kanalları kullanılmalıdır. Sosyal medya araçlarını kullanırken dikkat etmeniz gerekenler;

Tüm sosyal medya kanallarını aynı şekilde kullanmamalı, platformun içeriklerine uygun hale getirmelisiniz. 

Görsel kalitelerinize ve boyutlarınızın orantılı olmasına özen göstermelisiniz.

Kadınlar gününe özel yapacağınız sosyal medya paylaşımlarında günün ruhunu yansıtabilecek içerikler tercih etmelisiniz.

Hastaglerin gücünden yararlanarak sizi takip etmeyen kişilere de ulaşmalısınız. "#kadınlargünüindirimi" gibi hastagleri kullanabilirsiniz. 

Paylaşımlarınızda kadınlar günü için yaptığınız indirimleri, kampanyaları, özel ürünleri tanıtabilirsiniz.

Sosyal medyanın en çok para kazandıran yöntemlerinden olan influencer marketing yöntemini yine bu özel günde de kullanabilirsiniz. 

Arama Motoru Optimizasyonunun Gücünden Faydalanın

Herhangi bir ürün satın almak isteyen kişiler ilk olarak arama motorlarında o ürünlerin fiyatlarını ve özelliklerini aratmaktadır. Kadınlar günü için hediye almak isteyen kişiler de arama motorlarında araştırma yapacaklardır. Siz de özel günlerde ürünleriniz en üst sıralarda insanların karşısına çıksın istiyorsanız seo yani arama motoru optimisazyonu ile çalışmalar yapmalısınız. Kadınlar gününe özel seo çalışmaları yaparken en çok aratılabilecek anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Örnek verecek olursak "kadınlar günü hediye önerileri, kadınlar gününde anneme ne alırım, kadınlar gününde sevgilime ne alırım" gibi kelimeleri kullanarak Google'da insanların yapacağı aramalarda karşılarına çıkma imkanı sağlayabilirsiniz. 

Belitlediğiniz anahtar kelimeleri içeriklerinizin içine serpiştirerek kullanın ve kaliteli içerikler oluşturmaya çalışın. Sayfalarınızda görsellerin gücünden yararlanın. Bunu yaparken düşük boyutlarda ve site hızınızı düşürmeyecek görseller kullanmaya dikkat edin. Backlink çalışmaları ile sitenize yönlendirmeler yapın. Javascript kodlarını küçültün ve kod yapısını gözden geçirin. Düzenli olarak yapacağınız bu çalışmalar ile arama motorlarında üst sıralarda çıkmayı başararak satışlarınızı artırabilirsiniz. Eğer "benim işlerim yoğun, bu çalışmalara ben vakit ayıramam" diyorsanız sizin için bu işi profesyonelce yaparak sitenizin yükselmesini sağlayan firmalarla çalışabilirsiniz. EticaretYap firmasının genç ve dinamik dijital pazarlama ekibinin seo çalışmalarından siz de yararlanabilirsiniz. Seo uzmanlarından oluşan ekibimiz ile arama motorlarında en üst sıralara çıkabilirsiniz. Dijital reklamlar ile satışlarınızı destekleyebilir, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. 

İlgili Yazı : SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir, Nasıl Yapılır?

EticaretYap ile Kadınlar Gününde Satışlarınızı Artırın

EticaretYap hazırladığı e-ticaret paketleriyle kullanıcılarına onlarca farklı tasarımda eticaret siteleri sunmaktadır. Türkiye'nin en kaliteli eticaret altyapısı ile hizmet verdiğimiz firmamız ile hayal ettiğiniz sanal mağazaya ulaşmanız artık çok kolay. Tek yapmanız gereken bir aylık ücretsiz demo kullanımından yararlanarak sistemimizi ve kullanıcı panellerini öğrenmek. Ardından memnun kalırsanız hemen ürünlerinizi siteye yükleyerek internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz. Eticaret altyapımızda bulunan pazaryeri entegrasyonları, kargo entegrasyonları, e-mail modülü gibi avantajlar ile işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Sanal mağaza kurmak için ihtiyacını olan tüm desteği size sağlamakta ve butik hizmet anlayışımız ile müşterilerimize kişiye özel müşteri temsilcisi atamaktayız. Yani aklınıza takılan ve değiştirmek istediğiniz her şeyde bize kolayca ulaşabilir, taleplerinizin hızlı sürede gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.