Online Mağaza Açmak İçin Beş Önemli Neden | EticaretYap

Online mağaza açmak, dijital dünyaya adım atarak markalarının görünürlüğünü, bilinirliğini ve satış hacmini genişletmek isteyenler için büyük bir fırsattır. Günümüzün dijitalleşen dünyasında yerini almak, satış hacmini arttırmak, firmalarını geniş kitlelere duyurmak ve marka bilinirliğini en üst seviyelere taşımak isteyen neredeyse tüm girişimciler ürün ve hizmetlerini sanal ortama aktarmaya başladılar. İster yerel ister global pazarda olsun, varlığını sürdürebilmek için çabalayan işletmelerin en sık başvurduğu yollardan biri ise sanal mağaza açarak internetten satış yapmaktır.

Kimler Online Mağaza Açmalıdır?

 • İşini evinden yönetebilme esnekliğine sahip olmak isteyen girişimciler ve ticari işletmeler.
 • Fiziki mağazasını online platforma taşıyarak satış hacmini genişletmek isteyenler
 • E-ticaret platfomlarının halihazırdaki hedef kitlesini kullanarak bu platform üzerinde mağaza açma fikrine sahip olanlar.
 • Firmasının satış hacmini, marka bilinirliğini ve görünürlüğünü hızlandırmak ve kısa sürede büyütmek isteyenler.

Online Mağaza Açmak İçin Önemli Nedenler

 • Ülkemizden ve tüm dünyadan müşteri trafiğine sahip olabilirsiniz ve satış hacminizi maksimum düzeye taşıma şansı yakalarsınız.
 • Fiziki mağaza açmanın gerektirdiği çoğu maliyeti online mağaza ile minimuma indirirsiniz.
 • Online mağazanızı evinizden ya da istediğiniz yerden yönetebilme imkanına sahip olursunuz. Kendi işinizin patronu olur, zamandan ve mekandan bağımsız çalışırsınız.
 • Fiziki mağazanıza günün belirli saatlerinde müşteriler gelip alışveriş yapabilirken, online mağazanızda bu tür zaman kısıtlamaları yoktur. Günün her saati mağazanızı müşterilerinize sunarak online alışveriş imkanı sağlayabilirsiniz.
 • Mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz güçlü kanalları kullanmış olursunuz.
 • Coronavirüs gibi olağanüstü durumlarda fiziki mağazalarda yaşanan krizlerden etkilenmezsiniz.
 • Ekonomik açıdan savaşan fiziki mağaza sahipleri teknolojinin tüm getirilerinden faydalanmaları için internet ortamından satışa yönlenmelidirler.
 • Eticarette yeni olan girişimciler sektörde lider konumda olan pazaryerleri üzerinden de satışlarını gerçekleştirebilme imkanı bulurlar.

Buna da göz atabilirsiniz: Sanal Satışa Geçmek İsteyenler İçin Eticaret Fiyatları

E-Ticarete Geçmek Fiziki Mağazalara Katkı Sağlar Mı?

Fiziki mağazalar için e-ticarete geçmek tabii ki katkı sağlar. Ne gibi katkılar sağlar? diyecek olursanız; öncelikle bu girişimciler kendi fiziki mağazalarında satış yapmanın yanında internetten alışveriş yapan büyük kitlelere de ürün ve hizmetlerini sunma şansı yakalayabilirler. Yeni girişimciler henüz büyük kitleler tarafından tanınmamış olduğundan dolayı pazaryeri entegrasyonuna başvurarak Trendyol, HepsiBurada, GittiGidiyor gibi sektörün lider platformlarında da ürünlerini kullanıcılarla buluşturabilirler. Böylece eticarette belli bir konuma gelerek milyonlarca satış yapan bu firmaların kullanıcılarına kolayca ulaşarak bu kitleyi kendi eticaret sitenize yönlendirebilirsiniz. Markanızı tanıtmak ve kendi hedef kitlenizi oluşturmak için büyük bir fırsat olan entegrasyonlardan da yararlanarak e-ticaret dünyasının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Fiziki mağazaların da belli bir müşteri kitlesi ve bilinirliği mutlaka vardır. Ancak kısıtlı bir lokasyonda hizmet verdikleri için ulaştıkları kitle de her zaman sınırlı kalacaktır. Şube sayısı birden fazla olsa bile her şube kısıtlı bir alanda hizmet verebilecektir. Ulaşılan müşteri sayısı da mağazanın bulunduğu bölgelerle sınırlı kalacağından dolayı fiziki mağazaların satış hacmi dardır. Bu nedenle fiziki mağaza sahiplerinin eticarete geçerek internetten de ürün ve hizmetlerini satması son derece karlı olacaktır. Ticaret yapan her firmanın yeni teknolojileri takip etmesi ve global pazarda bile ürünlerini yeni kullanıcılara sunabilmesi hem girişimcilere hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Güncel teknolojileri takip ederek internetten satış ile markalarını büyütmek isteyen fiziki mağaza sahipleri için hizmetlerini nasıl geniş hedef kitlelere sunabilecekleri konusunda danışabilecekleri birçok firma günümüzde mevcut. Yapmanız gereken sadece hazır eticaret paketi kullanarak ürün ve hizmetlerinizi kolayca kullanılabilen panele girmek olacaktır. Günümüz teknolojileri genç ve inovatif girişimciler sayesinde büyük ilerlemeler kat etmiş durumdadır. Bu nedenle eticaret yapmak için endişelenmenize aslında hiç gerek yok. Yazılım ekipleri sizlerin internetten satış yapmak için ihtiyaç duyduğu tüm modülleri hazır paketler halinde sunmaktadır. En ucuz eticaret paketlerine sahip olarak bütçenizi sarsmadan eticaret sektöründe siz de yerinizi alabilirsiniz. Online mağazanızı dijital dünyada açarak hem fiziki mağazanızda hem de internet üzerinde çok geniş kitlelere ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

Buna da göz atabilirsiniz: Hazır E-Ticaret Paketleri Nedir, Neden Tercih Edilmelidir? E-Ticarete Geçmek Fiziki Mağazalara Katkı Sağlar Mı?

Gelin, fiziki mağazanızı internet mağazacılığına taşımanın işletmenize olan faydalarından bahsedelim;

 • Online mağazalar kullanıcılar için hızlı ve pratik çözümler sunar.
 • Sanal mağazaya gelen kullanıcılar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olurlar.
 • E-ticaret sitenize gelenler filtreleme özellikleri ile ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapabilirler.
 • Fiziki mağazanızda olduğu gibi herhangi bir saat sınırlaması olmaksızın müşterilerinize 7/24 satış imkanı sunarsınız.
 • Fiziksel yorgunluk, dalgınlık, stoklara yeni ürünün gelmesini bekleme ve en önemlisi zaman kaybının önüne geçersiniz.
 • Dakikalar içinde alım-satım ve ücret aktarması gerçekleştirilir.
 • E-ticaret sitenizden yapacağınız satışlarda zaman ve mekan kısıtlaması bulunmaz. Global çapta, dünyanın herhangi bir şehrinden, ülkesinden bile saat sınırlaması olmaksızın müşterilere sahip olabilirsiniz.

Geniş Hedef Kitlelere Ulaşma İmkanı !

 • Yapacağınız reklam ve pazarlama çalışmalarıyla çok büyük hedef kitlelere ulaşabilir, bu çalışmalarınız sayesinde işletmenizi ve ürünlerinizi daha fazla kişiye tanıtma fırsatı yakalarsınız.
 • Google üzerinden veya sosyal mecralar aracılığıyla reklam kampanyaları oluşturabilir, içerik pazarlama çalışmalarıyla müşteri trafiğine sahip olabilirsiniz. Böylece marka bilinirliğinizi ve satış hacminizi hızla genişletebilirsiniz.
 • E-ticaret sitesi kurmanın maliyeti fiziki mağaza açmaya göre oldukça düşüktür. Günümüzde birçok e-ticaret platformu sağlayıcıları vardır ve bu çözüm ortakları sitenizle ilgili hiçbir altyapısal işlerle uğraşmanıza gerek kalmadan online satış platformlarını her sektöre uygun akıllı paketler halinde sizlere sunmaktadır.
 • Fiziki mağazanıza gelen müşteriniz bir ürünü inceledikten sonra ayrılır ve sizin ona tekrar ulaşmanız neredeyse imkansızdır. Ancak online satış sitenizden ayrılan müşterileriniz için reklam çalışmaları yaparak onları tekrar kazanmanız mümkündür. Bu açıdan da fiziki mağaza sahiplerinin aynı zamanda eticaret sektöründe varlıklarını mutlaka sürdürmeleri gerekir.
 • Kullanıcıların bir kısmı ürünü almadan önce denemek isterler. E-ticaret siteniz için bu mümkün olmasa bile, müşterilerinizi fiziki mağazanıza davet ederek ürünlerinizi denemelerini sağlayabilirsiniz.
 • Konum odaklı reklamlar aracılığıyla mağazanızın lokasyonunda bulunan potansiyel müşterilerinize yönelik reklamlar hazırlayarak onları mağazanıza çekebilirsiniz.

EticaretYap firması olarak alanlarında uzman genç ve inovatif ekibimizle birlikte en yeni teknolojilerle, her sektörün ihtiyacına uygun olarak geliştirdiğimiz akıllı eticaret yazılımlarımızı siz değerli iş ortaklarımıza sunmaktayız. Fiziki mağazasını online mağazaya taşımak isteyenler, sıfırdan eticaret sitesi kurmak isteyen her ölçekteki girişimcinin ihtiyacına uygun özel eticaret paketlerimizle iş yükünüzü en hafife indirerek satış hacminizi büyütmeye ve markanızın görünürlük çalışmalarına odaklanmanıza yardımcı oluyoruz. Sadece ülkemiz ile sınırlı kalmayan eticaret dünyasında hem girişiminizi büyütmek hem de ülkemiz ekonomisini desteklemek için emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. SEO'ya uygun altyapıda geliştirilen hazır eticaret sistemlerimizle zaman içerisinde entegrasyonlar ve dijital pazarlama çalışmalarıyla da markanızı büyüterek sektörde popüler bir eticaret sitesi olma yolunda ilerleyebilirsiniz.